Јапанска влада издала је хитно упозорење о катастрофалној штети коју би могао да изазове предстојећи мегаземљотрес.
Стручњаци сада вјерују да постоји шанса од 80 одсто да се потрес магнитуде 9 степени по Рихтеру догоди у кориту Нанкаи код јапанске пацифичке обале у наредних 30 година.
Нове владине процјене показују да би катастрофа могла да убије 300.000 људи у најгорем сценарију, пише "Дејли Мејл".
То укључује и 215.000 смрти изазваних цунамијем, а очекује се да би таласи у неким подручјима били преко 30 метара.
Нанкаи корито је дубоки океански ров формиран границом две тектонске плоче, који погоди мегапотрес сваких 100 до 200 година.
Што се тиче најсмртоноснијег сценарија, извјештај предвиђа да би 2,35 милиона зграда било срушено или уништено у пожарима и поплавама.
Деструкција, према претпоставкама, изазвала би штету од 1,45 трилиона евра и довела до евакуације 12,3 милиона људи. То је еквивалент расељавању 10 одсто јапанског становништва у року од недјељу дана од земљотреса.
Јапан је посебно изложен смртоносним земљотресима јер се налази на огромном појасу сеизмичке активности познатом као Пацифички ватрени прстен.
Овај регион је извор око 81 одсто великих земљотреса у свету због сусрета више тектонских плоча.
Један од најопаснијих региона је ров Нанкаи, гдје је филипинска морска плоча гурнута испод евроазијске плоче. Овај ров дуг 900 километара има потенцијал да произведе изузетно велике и изузетно смртоносне потресе познате као мегапотреси.
Прошле године, јапанска влада је издала своје прво упозорење о мегаземљотресу у Нанкаи кориту након што је земљотрес јачине 7,1 степени Рихтерове скале погодио југозападни Јапан.
Како се повећава ризик од мегаземљотреса у блиској будућности, јапанска влада је ажурирала своје процјене утицаја по први пут од 2013.
Стручњаци су израчунали сеизмичку снагу земљотреса од девет степени Рихтерове скале у рову и искористили то за израчунавање ризика од поплава и цунамија за сваки дио земље.
Ова студија је открила да су строжији захтјеви за изградњу и одбрана од поплава само мало смањили процијењене смртне случајеве у посљедњој деценији.
Ако дође до мегаземљотреса, 10 од 47 административних префектура земље ће доживјети потресе са оцјеном седам, што је највиши резултат на скали јачине земљотреса у Јапану.
Још 24 префектуре ће доживјети земљотрес јачине шест на скали.
Док се процјењује да ће урушавање зграда убити око 73.000 људи, најсмртоноснија посљедица биће огроман талас цунамија који би захватио острво.
Разоран земљотрес 2011. године од девет степени Рихтерове скале погодио је око 130 километара од обале испод сјеверног Пацифика.
Земљотрес је на неким мјестима произвео таласе до 40 метара и убио 15.500 људи. Поред тога, поплаве су изазвале топљење три нуклеарна реактора у електрани Фукушима, ослобађајући отровни отпад у животну средину и присиљавајући хиљаде да напусте своје домове.
Међутим, мегапотрес у рову Нанкаи могао би бити још разорнији од земљотреса у Тохокуу 2011. године - најснажнијег потреса у историји Јапана.
Ако дође до земљотреса у рову Нанкаи, јапанска влада предвиђа да би неки региони имали само два минута прије удара таласа. Таласи висине 10 метара погодили би Токио и 12 других префектура дуж југоисточне обале.
Градови Курошио и Тосашимизу у Кочи префектури погодили би таласи од чак 34 метра. Како се таласи пробијају преко земље, поплаве од најмање 30 центиметара или дубље ће покрити око 1.151,5 квадратних километара, преноси "Телеграф".
У најгорем могућем сценарију, земљотрес би се догодио током зиме и усред ноћи када људи нису спремни за евакуацију. У овој ситуацији број смртних случајева би би екстремно висок.