Neviđene mjere obezbjeđenja

Lidere u Parizu čuva 10 hiljada vojnika i policajaca

  • 11.11.2018. 09:58

U Parizu će danas biti održana ceremonija obilježavanja sto godina od završetka Prvog svjetskog rata, kojoj će prisustovati više desetina predsjednika država i vlada.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je na ceremoniju, koja će biti održana kod Trijumfalne kapije, pozvao više od 80 šefova država i vlada koje su direktno ili indirektno učestvovale u Prvom svjetskom ratu. 

Svečanosti će, između ostalih, prisustvovati predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, njemački kancelar Angela Merkel, predsjednici Amerike Donald Tramp, Rusije Vladimir Putin, Turske Redžep Tajip Erdogan. 

Predviđeno je da se Makron obrati predsjednicima država, vlada i članovima delegacija, a potom i da održi govor i simbolično zapali plamen na Grobu neznanog vojnika. 

U okviru obilježavanja, biće održano i prvo zasjedanje Pariskog mirovnog foruma koji se uspostavlja na inicijativu francuskog predsjednika kao odgovor na rastuće tenzije u svijetu i opasnosti po međunarodnu saradnju. 

Na otvaranju foruma, govoriće potpredsjednik savjeta Pariskog foruma za mir Triša Šeti, Makron, Merkelova, kao i generalni sekretar UN Antonio Gutereš.

Pariz će biti pod pojačanim mjerama bezbjednosti sa oko 10 hiljad pripadnika snaga bezbednosti raspoređenih po ključnim mjestima obeležavanja stogodišnjice.

Ministar unutrašnjih polova Kristof Kastaner izjavio je da neće dozvoliti nemire pošto je na Trgu Republike, pored obilježavanja komemoracije, predviđen skup protiv dolaska američkog predsednika Donalda Trampa.
 

Sedmica obilježavanja sto godina od završetka Prvog svjetskog rata počela je u nedjelju, 4. novembra ceremonijom u katedrali u Strazburu, kojoj su prisustvovali predsjednici Francuske i NJemačke, Emanuel Makron i Frank Valter Štajnmajer. 

Prvi svjetski rat trajao je od 1914. do 1918. godine, a u njemu su učestvovale 32 nacije. 

Iako je po opsegu bio svjetski, uglavnom se vodio na evropskom tlu. Završio je potpuno novom teritorijalnom podjelom i promjenom političke slike Evrope, u kojoj su nestala Austrougarsko, Otomansko i Njemačko carstvo, a u Rusiji se rodila revolucija. 

Sile Antante potpisale su primirje sa Njemačkom 11. novembra 1918. godine u 11.00 časova, u željezničkom vagonu kod francuskog grada Kompijena i time okončale Prvi svjetski rat. 

Primirje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine. 

Zaraćene strane u Prvom svjetskom ratu mobilisale su oko 70 miliona vojnika, a, prema nekim procjenama, stradalo je približno 20 miliona ljudi. 

Srbija je, kao sila pobjednica, izgubila 1.247.000 ljudi u Prvom svjetskom ratu, a srpski narod je proporcionalno broju stanovnika bio jedan od dva najstradalnija izgubivši 60 odsto muške populacije. 

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Преко Атлантика (Р)

    Преко Атлантика (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Кето кухињица

    Здрави, брзи и занимљиви рецепти чекају на вас.

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Ко те шиша (Р) (12+)

    '''Емисија: Ко те шиша (Р) (12+)