Европа се све више умара од трговинских пријетњи америчког предсједника Доналда Трумпа и разматра да погледа према истоку умјесто западу у потрази за партнерима који желе играти по правилима, пише Политико.
Трампови царински намети, који би могли порасти и до 50 посто од 9. јула ако ЕУ и САД не успију постићи трговински споразум, тестирају стрпљење и одлучност челнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен.
Њена реакција је, како се чини, покушај да се ЕУ удружи са ЦПТПП-ом, пацифичком трговинском групом која укључује државе попут Јапана, Аустралије, Канаде и Мексика.
Заједно, 39 земаља ЕУ-а и Свеобухватног и прогресивног споразума за транспацифичко партнерство (ЦПТПП) чине 30 посто свјетске трговине.
Формирање ове коалиције могло би, према мишљењу заговорника, представљати први корак ка редефинирању међународног трговинског поретка и изласку из институционалне парализе у којој се налази Свјетска трговинска организација (WТО).
У обраћању лидерима ЕУ-а, фон дер Лајен је претходне коментаре о могућој сарадњи с ЦПТПП-ом претворила у конкретнију иницијативу. Нова група би, према њеним ријечима, редизајнирала правила глобалне трговине, реформисала или чак замијенила тренутно глобално трговинско тијело.
"То би свијету показало да је слободна трговина с великим бројем земаља могућа на основу поштовања правила. Ово је пројекат у који заиста мислим да бисмо се требали укључити, јер су ЦПТПП и Европска унија снажни", рекла је фон дер Лајен након самита ЕУ.
Једна од идеја за ову коалицију јесте да се унапријед обавежу на поштовање постојећих правила мултилатералне трговине, навели су ветерани трговинских преговора Тим Гросер, Стив Верхељ и Џон Кларк у ексклузивном коментару достављеном Политику.
Гросер, бивши новозеландски министар трговине; Верхељ, некадашњи главни канадски трговински преговарач; и Кларк, донедавно виши преговарач ЕУ за трговину, изјавили су да би 39 земаља ЕУ и ЦПТПП-а у првом кораку требале потписати "Споразум о непромјењивости" којим би се обавезале да ће задржати отворена тржишта једне према другима.
"Тиме би се послала снажна порука Вашингтону да врло значајан дио свјетске економије, укључујући скоро све традиционално најближе партнере САД-у, остаје привржен систему заснованом на правилима", навели су.
САД је имао прилику да се придружи ЦПТПП-у, раније познатом као Транспацифичко партнерство, током администрације Барака Обаме. Но, Трамп се повукао из споразума 2017. године, одмах након што је први пут ступио на дужност, прије него што је пакт финализован.
На питање у четвртак да ли би САД могао да се придружи новој иницијативи између ЕУ и ЦПТПП-а, фон дер Лајен је одговорила да су се "Американци повукли у једном тренутку." На двама блоковима је да одлуче да ли ће их поново пустити унутра, додала је.
Игнасијо Гарсија Берсеро, бивши главни преговарач ЕУ за трговину, сматра да потенцијално партнерство не би требало затворити врата Американцима, нити би га требало доживјети као потез против Трампа.
Међутим, "ако САД није спреман да се придружи јер не вјерује да су правила рјешење за ове проблеме, други ће морати ићи напријед без САД-а", додао је.
Велика Британија такође предводи напоре, као новији члан ЦПТПП-а, да подржи настојања ЕУ да ојача везе између два потенцијална партнера.
"Разговарао сам с лидерима у Јапану, Сингапуру, Аустралији, Новом Зеланду, Канади о томе како ми, Уједињено Краљевство, можемо трговати с њима на лакши и бољи начин — и да ли ми као група земаља можемо трговати с другима на лакши и бољи начин", рекао је премијер Кеир Стармер приликом представљања прве Трговинске стратегије Велике Британије од Бреџита, у четвртак.
Све те земље су чланице азијско-пацифичког блока, којем се ова земља придружила у децембру.
Ако ЕУ и ЦПТПП успију успоставити нову заједницу вриједности и интереса, то би могло послужити као основа за рјешавање трговинских изазова који су се нагомилали од оснивања ЊТО-а прије 30 година, али које та организација није успјела ријешити јер функционише консензусом, а њен највећи члан, САД, не жели да учествује.
"Ово мора започети изван Женеве, с групом земаља које могу дјеловати одлучније. На средњи рок, сматрамо да би ова група могла постати жаришна тачка за развијање нових правила и обавеза у оквиру трговинског система који може донијети даљи раст и просперитет за своје грађане", поручују Гросер, Верхељ и Кларк.
Фон дер Лајен већ придобија лидере земаља ЦПТПП-а, издавши заједничку изјаву с новозеландским премијером Кристофером Луџоном након њиховог сусрета ове седмице, у којој су обоје подржали покретање дијалога између ЕУ и ЦПТПП-а "што је прије могуће." То је у складу с апелом министара ЦПТПП-а који су се састали у Јејуу, у Кореји, средином маја.
Састанак на министарском нивоу планиран је за јули, према наводима једног званичника ЕУ.
"Да будемо јасни, ЕУ се не придружује ЦПТПП-у као таквом, већ градимо мостове између два блока", рекао је званичник за Политико прије самита ЕУ.