Потпредсједник САД Џеј Ди Венс у четвртак је сугерисао да би администрација Доналда Трампа могла преиспитати своје војно присуство у Њемачкој, повезујући континуиране америчке одбрамбене обавезе са ставом Берлина о слободи говора.
Говорећи на Конзервативној конференцији политичке акције (ЦПАЦ) у Вашингтону, Венс је директно циљао на њемачко рјешавање ограничења говора на интернету, упозоравајући да америчка јавност неће подржати финансирање одбране земље док њена влада сузбија политичка изражавања.
"Цијелу одбрану Њемачке субвенционишу амерички порески обвезници. Данас у Њемачкој има хиљаде и хиљаде америчких војника. Мислите ли да ће се амерички порески обвезници залагати за то ако будете бачени у затвор у Њемачкој због објављивања подлог твита? Наравно, неће", казао је.
Његови коментари, који су добили гласан аплауз публике ЦПАЦ-а, настављају оштру ескалацију у приступу Трампове администрације трансатлантским односима. Ове изјаве услиједиле су након ватреног говора који је Венс одржао раније овог мјесеца на Минхенској безбједносној конференцији, гдје је критиковао европске лидере због њихове политике миграција и наводне цензуре политичког неслагања.
Венсово обраћање у Минхену изазвало је оштре реакције широм европског политичког спектра, јер је оптужио западне лидере да поткопавају демократске вриједности масовном миграцијом и сузбијањем говора.
У ЦПАЦ-у је даље тврдио да су западне владе, посебно под претходном администрацијом Џозефа Бајдена, наметнуле културу цензуре која одражава политику у ауторитарним државама.
"Бајденова администрација учинила је више да уништи слободу говора, не само у Сједињеним Државама, већ и у Европи, него било која администрација у америчкој историји", рекао је.
"Слиједите примјер Доналда Трампа, а то су слобода говора, границе и суверенитет. То је будућност наше заједничке цивилизације", додао је.
Венсови коментари сигнализују да би Трампова администрација могла бити спремна извршити директан притисак на Њемачку и друге НАТО савезнике пријетећи повлачењем или смањењем америчког војног отиска у Европи.
Иначе, Њемачка је домаћин за око 35.000 америчких војника, што је насљеђе америчких безбједносних обавеза након Другог свјетског рата и хладноратовске стратегије одвраћања.