Сједињене Америчке Државе "могле би се суочити с катастрофом у блиској будућности" због синтетичке биологије из иностранства која би се могла употријебити за биолошко ратовање, тврде три истраживача у пољу безбједности за "Вашингтон Пост".
Иза текста објављеног у америчком листу под насловом "САД би се могле суочити с пријетњом 'снажнијом' од нуклеарног оружја" стоје замјеник савјетника за националну безбједност у администрацији Доналда Трампа и шеф геополитичке истраживачке фирме "Гарно Глобал" Мет Потингер, затим декан школе јавног здравства Универзитета "Браун" и бивши координатор у Бијелој кући за КОВИД-19 у администрацији Џозефа Бајдена Асиск К. Ја те шеф биосигурности и сарадник у Белфер центру школе Харвард-Кенеди Гинкго Биоворкса.
Тројац је сложан да, иако су САД предводиле покрет за забрану употребе и истраживања биолошког оружја, нови развој синтетичке биологије "и пробој технологије у истраживању гена и вјештачкој интелигенцији су учинили манипулацију и производњу смртоносних вируса и бактерија лакшом него икад".
Пријетња биолошког рата
То би могло отворити пут противничким земљама да модификују вирусе и евентуално их употријебе у биолошком рату. Аутори такође примјећују да су виши кинески војни официри "годинама писали о потенцијалним предностима офанзивног биолошког ратовања".
Због тога наглашавају да би Вашингтон и његови савезници требали имати робустан систем за праћење и гдје је то могуће елиминацију опасних истраживања широм свијета. То би, кажу, замијенило садашњи систем упозорења који сматрају застарјелим.
Према овом тројцу, "биолошки надзор, детекција и атрибуција морају постати темељена начела националне безбједности", а Конгрес, Министарство одбране и Канцеларија директора националне обавјештајне службе "требају одмах успоставити и финансирати нову обавјештајну јединицу: биолошку интелигенцију или БИОИНТ, за мобилизацију савезничких влада и приватних фирми за откривање и процјену високоризичних научних истраживања и биолошких пријетњи", пише "Њузмакс" позивајући се на "Вашингтон пост".