Један од највећих вулкана на Исланду је на ивици ерупције, упозорили су стручњаци. Бардарбунга - други највећи вулкан у земљи - погођен је са око 130 земљотреса у року од само пет сати.
Ово је кључни знак да би ерупција могла бити неизбјежна, саопштила је Исландска метеоролошка служба (ИМО).
Као мјера предострожности, упаљен је жути аларм, што указује на "повећану сеизмичку активност изнад нормале".
Пилоти су обавијештени овим о потенцијалном присуству вулканског пепела у атмосфери, који би могао да угрози летове авиона.
Бардарбунга се налази испод највеће ледене капе на Исланду (Ватнајокул) у централним деловима острвске земље, а посљедњи пут је еруптирао прије десетак година, када је издато црвено упозорење за путовања.
Претходна ерупција вулкана догодила се на преласку из 2014. у 2015. годину и емитовала је велике количине сумпор-диоксида и утицала на квалитет ваздуха.
Међутим, било је малог ефекта на летове изван непосредне зоне ерупције јер вулкан није избацивао велике количине вулканског пепела.
- Бардарбунга је јединствена по томе што је необично велики вулкански систем, дјелимично прекривен глечером. Уочена сеизмичка активност је у складу са повећаним притиском изазваним акумулацијом магме, која се помера још од посљедње ерупције 2015. године - наводи се у саопштењу ИМО.
Страхови су појачани у уторак када је низ земљотреса затресао област нешто после 6 сати ујутру по локалном времену у сјеверозападном дијелу калдере Бардарбунга, саопштио је ИМО.
Активност земљотреса била је најинтензивнија око 9 сати ујутру по локалном времену, након чега је почела да опада, иако се земљотреси и даље биљеже у тој области.
Најснажнији потрес регистрован је у 8:05 сати и био је магнитуде 5,1 степени по Рихтеру, способан да изазове "мању штету", док је 17 земљотреса било магнитуде 3 степена или нешто јаче од тога.
Активности земљотреса се постепено повећавају у Бардарбунги током посљедњих мјесеци.
У протекле четири године, исландски вулкани "Fagradalsfjall" и Сундхнукур доспели су на насловнице због сталних ерупција, иако се налазе даље на југозападу, ближе главном граду Рејкјавику.
Многим од ових ерупција претходили су земљотреси јачине између пет и шест степени по Рихтеру.