Јасмина Јовановић (24), коју су многи запамтили као лијепу младу мајку која са дјецом у Кнез Михаиловој проси како би могла да их прехрани јер не може да нађе посао, а која се испоставила као преваранткиња која је просјачење претворила у бизнис, подсјетио је на случај Верице Јанковић, која је молила за помоћ за болесну дјецу и на тај начин узела милионе. Начин на који су годинама варале Србију, па чак и регион, има и једну језиву заједничку ствар. Биле су невјероватно хладнокрвне користећи дјецу да се домогну новца.
Посебна пажња усмјерена је на Јасмину када је једна страни инфлуенсер који живи у Србији видио да проси. Сједила је на бетону са картоном на ком је писало: "Мајка сам двије дјевојчице Саре и Хелене! Потребна храна, пелене, одјећа. Хвала свима од срца". Након тога, поново је била у центру пажње када је фотографисана како по хладноћи сједи са дјететом умотаним у ћебе. Тада је рекла да је одрасла у хранитељској породици, као и да се све промијенило када је родила прву кћерку. Испричала је да живи код бабе у селу Орашац код Обреновца, али да јој се баба разбољела, те да се труди да помогне и њој.
Њена емотивна прича потресла је многе. Ипак, испоставило се да није све тако како је представила. Полиција је утврдила да је против Јасмине, у периоду од 2020. до 2025. године, поднијето 66 захтјева за покретање прекршајног поступка, од којих је посљедњи поднијет 2. фебруара ове године. Од 2020. године легитимисана је 70 пута, од тога 67 пута од стране припадника Полицијске управе Стари Град, након чега је полиција обавијестила Центар за социјални рад.
Осим ње, у Кнез Михаиловој просе и чланови њене породице - сестра њеног супруга Ј.З, против које је поднијето 126 захтјева за покретање прекршајног поступка и Ј.М., против које је поднијето 87 захтева. Како сазнаје Телеграф, Јасмина је са мужем преварила и комшилук и на основу приче о сиромаштву "зарадила" велику суму новца, коју је са супругом наводно потрошила на коцку и алкохол.
Јасмина има 23 прекршајне пријава за просјачење у Београду, а у 11 предмета је осуђена. Ипак, она је наставила да проси у главној улици пријестонице.
Према закону, казна за просјачење креће се од 5.000 до 10.000 динара.
Узимала новац дијелећи слике туђе дјеце
Превара Верице Јанковић откривена је након што је редакцију Телеграфа позвала жена која се представила као Снежана Јовановић из Крагујевца и рекла да су јој дјеца гладна, да јој син има церебралну парализу, да јој је фрижидер празан, али не може да ради јер треба да се породи. Послала је фотографије дјеце, стана, фрижидера.
Само дан касније, редакцију је позвала Драгана Марковић, мајка дјевојчице Нађе која је преминула од морбила 2. априла 2018. године. Тада је рекла да је Снежана Јовановић, која говори да има седморо дјеце од којих је једно болесно, поставила слику њене Нађе из болничког кревета, написала да је у питању њено тешко болесно дијете и тражила новчану помоћ.
"Мени је, за разлику од онога што је вама испричала, рекла да јој син има тешку срчану ману. Потом ме је блокирала, вјероватно да не бих видјела да је злоупотријебила фотографију мог мртвог дјетета“, испричала је тада Драгана.
Суочена са лажи коју је испричала, жена која се представља као Снежана смирено говори о томе да мора да јој је неко упао на Фејсбук профил и чак пита новинаре Телеграфа коме од надлежних да се обрати поводом тога.
Присвојила два милиона динара
Полиција је током акције "Аурора" у марту 2018. године поднијела кривичну пријаву против Верице Јанковић (31) због сумње да је починила превару тражећи новац за наводно лијечење своје дјеце, а да га је користила за личне потребе. Она је и тада преко медија објављивала апел за помоћ и оснивала фондове за уплату новца лажно износећи тешко материјално и здравствено стање ње и њене малољетне дјеце.
Јанковићева, мајка шестогодишње дјевојчице и једногодишњег сина из Београда, преварила је више физичких и правних лица који су јој за потребе операције и лијечења малољетне дјеце уплатили новац на текући рачун, који је она потом користила за личне потребе. Она је, како се сумња, обмањивала јавност да је донирала свој бубрег за трансплантације једном дјетету и лажно објављивала да је другом дјетету потребан хируршки захват на срцу. Осумњичена је, како се наводи, на тај начин противправно присвојила два милиона динара.
У новембру 2018. године, београдска полиција поднијела је кривичну пријаву против Мирјане Шајн (64), мајке Верице Јанковић, јер је на превару узимала помоћ од хуманих људи и од Српске православне цркве, лажући да су јој кћерка и унуци тешко болесни.
Мирјана је преко друштвених мрежа тражила помоћ након што је њена кћерка Верица у марту ухапшена због преваре.
Лагала је да јој кћерка болује од рака, да су јој и унуци тешко болесни и да живе у тешкој биједи. Чак је и фалсификовала медицинску документацију, коју је потом објављивала на друштвеним мрежама. А злоупотребила је и доброчинство Српске православне цркве.
Убрзо након што је ухапшена, Верица је пуштена да се брани са слободе. Није познато гдје је била и шта је радила посљедњих неколико мјесеци, али како ствари стоје, преселила се са своје двоје (не седморо) дјеце у Крагујевац и тамо наставила да обмањује локалне хуманитарне организације.
Направила је нови Фејсбук профил, под лажним именом и кријући се иза фотографије жене која није она. Једино што је истинито на лажном профилу су фотографије њено двоје дјеце.
Новинари јој покуцали на врата
Верица је 2017. године покушала да превари редакцију Телеграфа, али није успјела. Ипак, двије године касније јесте. Када је читатељка Телеграфа јавила да Верица, представљајући се као Снежана, користи фотографију њеног дјетета, новинари редакције покуцали су Верици на врата 8. јуна 2019. године, не у Крагујевцу, гдје је говорила људима да живи, већ у Београду.
До њене адресе није било тешко доћи јер је Верица наставила да моли за помоћ неколико хуманитарних организација. Послије текста престала је да се представља као Снежана. Према сазнањима до којих су дошли, вратила се у Београд и контактирала Удружење "Мајке са троје дјеце". Када је видјела новинаре на вратима, избезумила се.
„Ја нисам тражила никакву помоћ, какав црни Крагујевац, не знам о чему се ради?! Нисам тамо била. Не тражим помоћ, ја као што видите јако лијепо живим, имам све, супруг ми ради, има плату 1.200 евра, могу ја вама да помогнем, а не ви мени“, причала је мајка двоје дјеце, оба, срећом, здрава.
Ипак, онда је одлучила да промијени причу.
"Ја сам тражила помоћ прије три године за свог сина, али тад сам живела са И.И. Сад сам се удала, мој супруг ради и није ми потребна никаква помоћ. Ја сам била приморана да тражим помоћ, јер сам имала човјека који је коцкао и који није помогао ништа. Девет година сам живјела, (са И.И.) била сам принуђена и са свих страна сам тражила помоћ, то је било прије 3 године. Сад сам се удала, сад сам вјенчана, треба да се породим за мање од 7-8 дана. Нема судског поступка против мене, имам адвоката Филу“, рекла је Верица.
Након што су новинари отишли, Верица је позвала редакцију Телеграфа и питала "зар не може човјеку да се опрости ако нешто погријеши".
"Није лијепо то што сам урадила прије три године, није лијепо што сам слагала да сам дала кћерки бубрег, што сам рекла да син има церебралну парализу, знам да то није лијепо, али зар не може да се опрости“, инсистирала је.
Верица и њен супруг Даглас ухапшени су 31. марта 2021. године због преваре. Даглас је, слично као Верица, позивао редакције и на Фејсбуку објављивао апеле за прикупљање помоћи.
Из Првог основног тужилаштва у Београду наведено је да су Верица и Даглас дјелимично признали да су 10 грађана довели у заблуду да уплаћују новац за лијечење болесног дјетета.
"Тако су лажним приказивањем чињенице да им је дијете тешко болесно, довели у заблуду 10 грађана и на тај начин од њих узели новац, као помоћ за лијечење тешко болесног дјетета, чиме су прибавили противправну имовинску корист у износу од око 200.000 динара", наведено је у саопштењу тужилаштва.
Верица и Даглас правоснажно су осуђени због преваре и изречена им је казна затвора. Верица је осуђена на годину и осам мјесеци и новчану казну од 50.000 динара, а Даглас на годину дана и једнаку новчану казну. Ипак, нису одмах отишли на издржавање затворске казне, Верица је поново почела да зове редакцију Телеграфа, тражећи помоћ.
На одслужење казне, Верица је, на крају, отишла у новембру 2021. године.
Варала људе и у иностранству
Након што је у Србији "обрала бостан" и лажно се представила скоро свим медијима у земљи, простор за своје ново дјеловање проширила је на сусједну Црну Гору, а новинари из РТВ Цетиње имали су идентично искуство као српске колеге.
"Представила се као Наташа Јанковић из Будве и молила да се објави апел за помоћ у лијечењу њеног болесног сина Филипа, који болује од леукемије и неопходна му је терапија од 800 евра. Поједини медији објавили су њен апел за помоћ и жиро рачун на који грађани могу уплатити новац. Када сам Наташу Јанковић питала да пошаље медицинску документацију свог болесног сина, најприје је рекла да је у болници и да је дијете на апаратима, да би на констатацију да 'сигурно има медицинску документацију, поготово ако је ситуација таква да је дијете у болници', послала документацију на име Филип Ивановић. На питање да ли се дијете презива Ивановић, обзиром да се она презива Јанковић, одговорила је да се дјечак презива Ивановић-Јанковић. Након што сам јој затражила копију личне карте, сумњајући да се уз све и лажно представља, више се није јављала“, изјавила је новинарка РТВ Цетиње, Ивана Јабучанин.
У децембру 2024. године пристигла је информација да се на Веричиној мети нашла Српкиња из Париза Н.С., али и ко зна колико других.
"Наши људи у Паризу су се јавили преко група 'Сви Срби Париза' и 'Посао у Паризу'. Жена је тражила гардеробу и храну. Спаковала сам све што је тражила, а онда ми се јавила друга жена и рекла ми да су они преваранти и да ни случајно не дајем ништа“, рекла је Н.С. за Телеграф.
Она је испричала да јој се јавила жена која се на Верицу и њену породицу такође сажалила и примила их је у своју кућу, али је доживјела непријатно изненађење.
"Рекла ми је је да су јој све претурили у стану. Тражили су новац. Тада сам остала у шоку и јавила јој да заборави на све. Најгоре је само што сам јој дала своју адресу и телефон. Одмах сам их блокирала и јавила сајту да је превара“, прича саговорница до детаља, додајући да преваранте увелико тражи полиција, а она се нада да ће им се убрзо стати на пут прије него што још неко насједне на њихову причу - испричала је.
(Телеграф)