Министар спољних послова Србије Марко Ђурић рекао је вечерас на сједници Савјета безбједности УН о Косову и Метохији да режим Аљбина Куртија мора бити заустављен у његовој мисији да Срби морају да пате и да плате, те указао да је то аларм за међународну заједницу.
Ђурић је упозорио на посљедице преседана који је учињен 2008. године једностраним проглашењем независности Косова.
"На време смо упозоравали да, када се једном принципи међународног права прекрше, питање је како можемо да изађемо из овог зачараног круга. Свака земља, потенцијално, може имати своје `Косово`", рекао је Ђурић.
Он је упозорио на једностране потезе и етнички мотивисане инциденте које је починио актуелни владајући режим на челу са Куртијем, наводећи да су ти потези имали директне посљедице по људе.
"Укинуте су плате, пензије, социјална помоћ хиљадама српских породица, основна средства за опстанак многих наших сународника. То није била само политичка провокација – био је то прорачунати покушај брисања колективног идентитета Срба у овим срединама", рекао је он.
Ђурић је навео да у Приштини не постоји политичка воља да се формира Заједница српских општина, већ да се Куртијева политика своди на "етно-националистичку стратегију изграђену с циљем изазивања страха, застрашивања и изопштавања".
Он је навео да је на недавним изборима једно посланичко мјесто одузето Српској листи, те да су власти у Приштини "покренуле широку кампању прогона виђенијих Срба на Косову и Метохији због учешћа у протестима крајем 2022. године".
"Подсетићу, од успостављања међународног присуства у покрајини забележено је 9.530 етнички мотивисаних инцидената. Само у извештајном периоду догодила су се 63 таква инцидента — а у 25 случајева директно су умешани припадници такозване косовске полиције", навео је Ђурић.
Он је истакао да је у овом моменту потребна нова снага и енергија која ће оживјети дијалог, који већ дуже вријеме нема стварног напретка и резултата.
"У том смислу, нови специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине нема нимало лак задатак, али зато има нашу пуну подршку да у овим тешким околностима учини све што је у његовој моћи да успостави неопходно поверење између свих страна у процесу", закључио је Ђурић.