Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да садашња америчка администрација не подржава идеју унитарне БиХ и наметања рјешења.
"Америчка администрација заиста жели да изгради нови позитиван тип односа и са Србијом и са читавим регионом", рекао је Ђурић, након учешћа у обиљежавању 30 година Дејтонског споразума.
Он је истакао да су поруке замјеника државног секретара САД Кристофера Ландауа са обиљежавања 30 година Дејтонског споразума охрабрујуће за Србију и Србе у региону.
Додао је да је Србија на том скупу упутила свијету јасну поруку да, уз снажну подршку Дејтонском споразуму, захтијева да се стране у БиХ односе једна према другој са поштовањем и да се отворена питања рјешавају искључиво кроз унутрашњи дијалог, а не кроз било какву врсту наметања.
Ђурић је навео да је Србија поручила и да је земља која се убрзано и динамично развија, која гледа ка будућности и пружа руку сарадње, те вјерује да вријеме подјела у балканском региону треба да остане иза.
Он је навео да је у Дејтону имао и низ важних разговора, прије свега са члановима америчке државне администрације, са групом америчких чланова Конгреса из обје политичке партије, те да је чуо много позитивних тонова и да мисли да српско-амерички односи имају добру динамику.
Ђурић ће вечерас присуствовати важној вечери, која ће окупити генералног секретара НАТО и представнике држава и територија из региона Балкана, саопштено је из Министарства спољних послова Србије.
"Не очекујем да ће то за представнике Србије бити лака дискусија, али принципи које заговарамо једнако значе данас за све учеснике, као што су важили и пре 80 година када су их УН уписале у своју повељу", рекао је Ђурић и појаснио да су то принципи сарадње, међусобног уважавања и поштовања територијалног интегритета.