У Србији су јутрос почели избори за републички и покрајински парламент, као и локалне скупштине у десетинама општина и градова, међу којима је и Београд.
Право гласа има више од 6,5 милиона пунољетних грађана. Бирачка мјеста отворена су у седам сати ујутру и биће затворена у 20 часова.
Право гласа има сваки пунољетан грађанин Републике Србије. Да би остварио бирачко право, грађанин мора бити уписан у јединствени бирачки списак који води Министарство државне управе и локалне самоуправе.
Републичка изборна комисија је на сједници 3. децембра усвојила одлуку којом је утврдила да ће укупан број бирача на предстојећим изборима износити 6.500.165.
Ван бирачког мјеста може се гласати само ако се особа налази на подручју које обухвата то бирачко мјесто, навели су из Републичке изборне комисије, пренио је Euronews.
На приједлог Министарства спољних послова, РИК је одредио и објавио списак бирачких мјеста за гласање у иностранству. Према подацима који су објављени и на званичном сајту РИК-а, 32.216 грађана Србије у дијаспори, који су се пријавили за изборе, могу гласати на 81 бирачком мјесту у 35 земаља.
Највише грађана и ове године пријавило се у Босни и Херцеговини, њих 11.712, што је више и у односу на претходне изборе, када је било пријављено 11.120.
Најмање држављана Србије који живе у иностранству гласаће у Централноафричкој Републици - 83. Иначе, Централноафричка Република је уз Португал и Нови Зеланд нова изборна дестинација, а за разлику од прошле године, сада неће бити гласања у Грчкој и Катару.
Подаци из претходних година показују да на изборе у дијаспори изађе између 70 и 80 одсто пријављених.
Гласање у иностранству могуће је само на предсједничким и парламентарним изборима, што значи да ће 17. децембра грађани Србије у дијаспори гласати само за народне посланике.
На изборима за народне посланике Скупштине Србије грађани бирају између чак 18 изборних листа са укупно 2.817 кандидата предложених за 250 посланичких мјеста.
Нешто мање листа налази се на гласачком листићу за покрајинске изборе. Грађани Војводине бирају међу 13 различитих изборних листа.
Локални избори одржавају се у 65 градова и општина, као и у ГО Врањска Бања.
На изборима за Скупштину Београда грађани бирају између 14 изборних листа.
Бирач потписом може подржати само једну изборну листу, која мора бити овјерена код јавног биљежника у општинској и градској управи или суду.
Коначан резултат дају изборне комисије (републичка, покрајинска или градска), а читав тај процес може да потраје, као што је показао случај из 2022. године.
Коначне резултате парламентарних избора одржаних 3. априла 2022. Републичка изборна комисија прогласила је чак три мјесеца касније, 5. јула.
Разлог за то био је што су се избори у мјесту Велики Трновац, општина Бујановац, понављали више пута.
На то биралиште гласачи су излазили чак пет пута, а управо је од њега и зависио састав будуће скупштине, гдје су се "ломила копља" за један мандат између Социјалистичке партије Србије и Коалиције Албанаца.
Након проглашења коначних резултата почиње да тече рок од 30 дана за конституисање Народне скупштине.
Рок за формирање владе је 90 дана од дана конституисања Народне скупштине. Ако Народна скупштина у том року не изабере владу, или ако не изабере нову владу у року од 30 од дана када је претходној влади престао мандат, предсједник Републике је у обавези да распусти Народну скупштину.
Након избора у априлу 2022. нова влада формирана је тек 26. октобра те године.