Srbija navija za Republiku Srpsku, a ne za neku političku opciju jer o tome odlučuju građani, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
"Ko će biti na vlasti u Srpskoj ili BiH je stvar građana i naroda i ko god to bude, interes Srbije su najbolji međusobni odnosi", rekao je Dačić za RTRS.
On smatra da bi bilo nekorektno da kaže da Srbija nema zanimanje za BiH i Srpsku, te ponovio stav Beograda da Srbija poštuje BiH onako kako je definisano Dejtonskim sporazumom.
"BiH je za Srbiju od strateškog značaja i odnosi su od vitalnog značaja, jer smo komšije i partneri u nekim oblastima, a tu i žive i pripadnici srpskog naroda", naveo je Dačić.
On je naglasio da bi je u interesu što bolja saradnja, više kontakata te realizacija projekata kao što su auto-put Beograd - Sarajevo, energetski i drugi projekti.
“Nama je interes da dalje razvijamo odnose i poštujemo teritorijalni integritet BiH, što očekujemo i od druge strane. Stav Beograda je da sve stvari u BiH treba da se rješavaju u dogovoru tri naroda i dva entiteta i neće prihvatiti ako se pokušaju nametnuti rešenja", rekao je Dačić.
On smatra da prema Briselu treba zajednički nastupati, kada je riječ o interesima ovog regiona, a to je ekonomski razvoj.
Govoreći o situaciji na Kosovu i Metohiji, Dačić je naveo da je na vlasti u Prištini ekipa ljudi na čelu sa premijerom samoproglašenog Kosova Aljbinom Kutrijem koji preduzimanjem jednostranih akcija dovode do eskalacije.
"Prvi cilj je da dođe do potpunog iseljavanja ili uništenja srpskog naroda u južnoj srpskoj pokrajini, a drugi da se izazivanjem eskalacije izazovu sukobi između Srba i KFOR-a i da se time pokaže da je Srbija remetilački faktor, koji se sukobljava sa NATO-om, odnosno međunarodnom zajednicom", istakao je Dačić.
On je naglasio da povlačenje priznanja takozvanog Kosova od nekih zemalja znači da se kosovsko pitanje ne može rješavati na silu, već političkim dogovorom i kompromisom, na čemu treba da se radi.
Kada je riječ o odnosima Srbije i Hrvatske, Dačić je rekao da jedni druge ne treba da prevaspitavaju, već da realno priđu rješavanju brojnih međusobnih pitanja.
"Treba rešavati pitanja nestalih, penzija, imovine, sukcesije i svega drugog o čemu može da se razgovara", rekao je Dačić.