Zdravstvene ustanove i krizni štabovi entiteta spremni su da odgovore na pojavu virusa korona u BiH, poruka je nadležnih.
Dosta je urađeno na svim nivoima vlasti, poručuju entitetski premijeri. I dalje će se djelovoati koordinisano.
"Ne treba pretjerano dizati paniku među našim građanima, korona virus može se kontrolisati ukoliko se svi pridržavamo procedura koje nalažu zdravastvene ustanove i radnici", rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
"Ni da se kupuju lijekovi, ni da se kupuju proizvodi, vidimo neke police su zaista u šoping centrima prazne", istakao je Fadil Novalić, premijer Federacije BiH.
Hiljadu testova stiglo je u BiH, iduće sedmice očekuje se i zaštitna oprema za zdravstvene radnike. Ustanove imaju plan u slučaju pojave oboljelih od virusa korona.
"Tako je napravljen plan da imamo karantine za pozitivne da imamo spremljene kapacitete u bolnicama za oboljele i da imamo intenzivne jedinice za vitalno ugrožene pacijente", naglasio je Vlado Đajić, generalni direktor UKC Banjaluka.
U kliničke centre će samo životno ugroženi. Karantin ili izolacija od 40 dana mogu se provesti i mimo zdravstvenih ustanova.
"Ne smijemo sve kapacitete preusmjeriti na odgovor na ovo pitanje, moramo obezbijediti da redovne procedure u zdravstvenom sistemu funkcionišu jer je to važno za dobrobit svih građana", istakao je Alen Šeranić, minstar zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske.
"Zaraženi mogu biti izolirni i samo praćeno njihovo stanje oni će preboljeti virus kao i ostalu gripu", naglasio je Vjekoslav Mandić, ministar zdravlja FBiH.
U slučaju potvrde virusa, smanjiće se broj graničnih prelaza. U roku od 72 sata nakon potvrde virusa i Svjetska zdravstvena organizacija pružiće dodatanu podršku u vidu testova i opreme.