U Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici danas je saslušan protojerej-stavrofor Dragan Mitrović, starješina Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, zbog sumnje da nije postupao po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti.
Protiv Mitrovića je krivičnu prijavu podnijela Uprava policije smatrajući da nije postupio po propisanim mjerama, te je dozvolio da na molebanu 11. juna bude prisutno više od 200 ljudi.
On je danas negirao izvršenje krivičnog djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, te istakao da je tog 11. juna u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja služen moleban kao redovni obred, kao i da je preduzeo sve da bi postupio po mjerama Nacionalnog koordinacionog tijela.
Mitrović je rekao da je dva dana prije služenja molebana Uprava policije pozvala na konsultacije predstavnike Sabornog hrama, a zbog njegovog odsustva na tom sastanku su bili sveštenici Predrag Šćepanović i Mirčeta Šljivančanin. Oni su sa ovlaštenim policijskim službenikom Ratkom Rondovićem dogovorili da tog dana ne bude organizovana litija, već da samo bude služen moleban, redovno bogosluženje, u skladu sa mjerama Nacionalnog koordinacionog tijela, što je i ispoštovano.
Tokom bogosluženja u Sabornog hramu je držana distanca s obzirom na to da se od početka epidemije u njemu nalaze trake sa odgovarajućim razmacima, a redari vode računa da sve mjere budu ispoštovane. Nakon molebana vjernicima je saopšteno da litije neće biti, te da se svi u miru raziđu.
Prema riječima advokata Boža Milonjića, Mitrović je postupio u skladu sa dogovorom i zakonom, tako da toga dana nije organizovana litija.
U prilog tome govori činjenica da je toga dana na platou ispred Sabornog hrama bio prisutan veći broj putničkih vozila, što nije slučaj sa ranijim dešavanjima kada su četvrtkom i nedjeljom organizovane litije.
"Toga dana bilo je potpuno redovno stanje i ispred i unutar Hrama i oko njega nije bila prisutna policija. Otac Dragan je sve to objasnio državnom tužiocu, kao i da je tog dana učestvovao u službi, te nije mogao vidjeti šta se dešavalo oko Hrama, što je bilo jedno od pitanja ovlaštenog državnog tužioca", naveo je Milonjić.
On smatra da u konkretnom slučaju ne postoje bitni elementi krivičnog djela za koje je osumnjičen protojerej-stavrofor Dragan Mitrović, prvenstveno zato što je 2. juna država donijela odluku o ukidanju mjera na osnovu proglašenje kraja epidemije.
"Devet dana nakon toga dešava se moleban, što znači da više nije postojala opasnost da se ta zarazna bolest širi tom dinamikom kao što je bilo prije toga", rekao je Milonjić.
On podsjeća da se 11. juna popustilo sa mjerama i da u tom periodu nije bilo novih slučajeva, što znači da nije postojala ni teoretska mogućnost da se virus dalje širi niti je otac Dragan mogao tome da doprinose, odnosno da počini to krivično djelo.
"Očekujem da će u konkretnom slučaju i krivična prijava biti odbačena", naglasio je Milonjić u izjavi za Radio Svetigoru.