Туристичким бројкама на југу Истре у Хрватској сигурно не придоноси велики број пријава угриза јесење гриње. Дуго сушно и топло раздобље разлог су што је њихов број дословно експлодирао, и то посебно у близини плажа.
Посљедњих петнаестак дана повећан је број пацијената с кожним реакцијама који стижу у амбуланте на југу Истре. Према пријавама које су стигле у Истарски завод за јавно здравство, најкритичнији је пулски приобални појас од Фажане до Медулина.
Реакција на кожи се може јавити и сатима након што смо ми боравили на том подручју, најчешће се јавља ноћу кад спавамо кад се примиримо јер она гмижући по тијелу налази мјесто гдје је кожа танка и гдје се може угнијездити и хранити.
– Обично је везано за неке травнате површине јер се те личинке јављају на мјестима гдје је суха трава и сухе гране – објаснио је Недиљко Ландека из Наставног завода.
Стога их се врло лако може зарадити на плажи.
– Убоди најчешће буду на отвореним дијеловима коже. Код појединих особа су те реакције опсежне да их има више, буде их до 20, 50 убода – рекла је дерматолог Бернарда Мишановић Марковић.
Ти пацијенти морају избјегавати јако сунце, не иритирати кожу и сву робу коју су имали требају добро опрати на високој температури, преноси Дневник.хр.
– Требају си ставити неку крему. Ми најчешће на дерматологији дамо протуупалну кортикостероидну крему и дома да имају антихистаминик за ублажавање сврбежа – рекла је.
Угризи могу створити црвенило и сврбеж, нарочито код оних осјетљивијих и дјеце. Изразито топло и сухо раздобље разлог је што је популација гриња овог љета овако експлодирала. Убод гриње не може проћи за дан или два, да се потпуно повуку промјене на кожи некада треба и до три седмице.