Велика промјена

Комшије мијењају правила за станодавце: Која је разлика између домаћина и изнајмљивача

  • Извор: 24сата.хр
  • 31.10.2024. 16:04

Министарство туризма и спорта Хрватске је ноћас пустило у јавно савјетовање измјене Закона о угоститељској дјелатности које садрже три огромне новине за све оне који се баве изнајмљивањем.

У Хрватској је више од 220.000 апартмана и соба у кућама који се изнајмљују и смјештени су у више од 125.000 објеката. Укупно је на крају ове сезоне у тим смјештајним јединицама било више од 665.000 основних кревета.

Апсолутно најважнија новост је увођење појма “домаћин” у закон. Досад су сви изнајмљивачи били исто третирани, без обзира имају ли апартман у кући у којој живе, имају апартман који изнајмљују купљен у другом мјесту или су само у свом мјесту пребивалишта направили куће и апартмане за одмор. Закон није правио ни разлику између странаца и домаћих Хрвата који изнајмљују. Сви су они по слову закона били ти који обављају угоститељску дјелатност смјештаја у домаћинству.

Орбан разговарао с Трампом: Још пет дана!

Орбан разговарао с Трампом: Још пет дана!

Сада су раздвојени, што већ годинама траже удружења која заступају мале изнајмљиваче. У измјенама закона се наводи да се појам домаћин уводи како би се “јасно позиционирао прави породични смјештај као додатна вриједност хрватском туризму” од изнајмљивача којима је изнајмљивање привредна дјелатност са циљем искључивог стицања добити и тако придоносе смањењу стамбеног фонда, пише 24сата.хр.

По предложеној законској дефиницији, домаћин је особа која изнајмљује свој смјештај у истом мјесту гдје има пријављено и пребивалиште. Дакле, чак и ако је направио зграду с апартманима на другом крају града, ако у њему има пријављено пребивалиште, он је домаћин. Може уз смјештај да нуди и доручак.

Најчуднија Ајнштајнова теорија постаје стварност?

Најчуднија Ајнштајнова теорија постаје стварност?

Али ипак има и квака која би многима могла бити хладан туш: домаћином се не сматра особа која изнајмљује стан/апартмана у згради “која је дефинисана прописом којим се уређује одржавање и управљање зградама”. Поједностављено, они који имају станове и апартмане у вишестамбеним зградама не могу бити домаћини, па макар живјели и врата до апартмана и у истој згради, а не само мјесту, имали пријављено пребивалиште. Циљ овога је да се заустави претварање стамбеног фонда у апартмане, образлаже се у приједлогу.

Која ће бити разлика између домаћина и изнајмљивача?

Министарство наводи: “Дефинисање појма домаћина представљаће правни темељ за увођење повољнијег пореског третмана ове групе изнајмљивача”. Дакле, требало би да плаћају нижи порез.

Фирма у власништву супруге Раме Исака добила посао у Електропривреди БиХ

Фирма у власништву супруге Раме Исака добила посао у Електропривреди БиХ

Друга важна вијест се односи на све изнајмљиваче који имају станове у вишестамбеним зградама. Другим законом је уведена обавеза да онај ко жели да у згради изнајмљује станове, мора да има сагласност 80 одсто осталих станара. Многи су похрлили да региструју станове за изнајмљивање у зградама прије него што тај закон ступи на снагу. Али то им је било узалуд. Измјенама закона о угоститељској дјелатност је прописано и да власници свих постојећих станова који се изнајмљују у зградама морају исходити сагласност осталих станара у року пет година. Као и сви они који ће бити у процесу регистрације када закон ступи на снагу. Ако не успију да добију сагласност комшија у року пет година, укинуће им се рјешење о обављању дјелатности “по сили закона”.

Трећа новост је продужење рока за све оне који обављају угоститељску дјелатност у објектима који су у процесу легализације, а таквих објеката је око 15.000 у Хрватској. Рок за привремена рјешења да смију да раде се продужује до краја 2026. године, а по садашњем рјешењу је требало да раде до краја 2024. године. Држава признаје да није довршила процес легализације, па како не би утицала на сезону, продужује рок за двије године.

Пратите нас и путем Вибера