Hrvatski veterinarski institut potvrdio je ptičiji grip, podtip H5N1, kod uginulih labudova u Sisačko-moslavačkoj županiji, a dodatnom dijagnostikom biće utvrđeno da li je riječ o visoko ili nisko patogenom gripu ptica, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede.
Crvenokljuni labudovi uginuli su na području Parka prirode Lonjsko polje.
"Pozitivan rezultat na virus influence ptica, podtipa H5N1, utvrđen je 17. novembra u sedam lešina labudova. U toku je sprovođenje dodatnih metoda dijagnostike kojima će se utvrditi da li je riječ o visoko ili nisko patogenoj influenci ptica", navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva poljoprivrede Hrvatske naveli su da su tokom ove godine mnoge evropske zemlje u populaciji i divljih ptica i domaće peradi već utvrdile prisustvo uzročnika visokopatogene influence ptica podtipa H5N1 i da su u Hrvatskoj već na snazi mjere sprečavanja pojave i širenja ptičijeg gripa.
"To uključuju obavezno držanje peradi i pernate divljači u uzgoju u ograđenim prostorima na način da je onemogućen svaki kontakt s divljim pticama. Naredbom je propisano i obavezno držanje domaćih pataka i gusaka odvojeno od ostalih vrsta peradi s obzirom na to da patke i guske najčešće ne pokazuju kliničke znakove bolesti, a često prenose virus influence ptica", dodaje se u saopštenju.
Ministarstvo je podsjetilo i na preporuke za obezbjeđivanje i održavanje higijenskih uslova i biosigurnosnih mjera u svim objektima za uzgoj i držanje peradi, pernate divljači i ptica u zatočeništvu.
"Trenutno je jedini način sprečavanja unosa virusa influence ptica u uzgoje primjena dobre higijenske prakse, odnosno primjena visokog nivoa biosigurnosti, stoga apelujemo na pažnju dobrog privrednika kako bi naša proizvodnja ostala zaštićena", poručili su iz Ministarstvo poljoprivrede.