Куповина стана на Балкану данас је за многе млађе људе отприлике исто што и освајање џекпота – теоретски могуће, али изузетно мало вјероватно. Цијене некретнина достигле су нивое који су одавно изгубили везу са реалним приходима грађана. Квадратни метар стана у Загребу, Сплиту или на обали одавно је престао да прати стандард – прати апетите тржишта, инвеститора и странаца који свој новац паркирају у бетон.
Али није само куповина проблем – ни изнајмљивање више није лака опција. Млади људи, породице са дјецом и пензионери суочавају се са драматичним повећањем цијена закупа, посебно у туристичким градовима гдје се станови све више претварају у станове за краткорочни закуп. Резултат? Све више људи, упркос послу и сталним приходима, живи са родитељима, сели се из града или озбиљно размишља о напуштању земље.
Колико је ситуација апсурдна показује и недавна објава на Редиту једног Хрвата који је питао: ''Зашто су станови у Дубаију јефтинији него у неким градовима у Хрватској?''
''Нешто озбиљно није у реду''
''Примијетио сам да у Дубаију можете купити нове станове по цијенама које су сличне или чак ниже од станова у градовима попут Сплита, Дубровника, Задра, Загреба… Станови се продају за 3/4 хиљаде евра по квадратном метру, док је у поменутим градовима готово немогуће пронаћи нове зграде по тој цијени. Иако је Дубаи огроман, модеран град са великим инвестицијама и инфраструктуром, не разумијем како је то могуће и како се у Хрватској младима дозвољава да само сањају о сопственим некретнинама. Да ли се ради о различитим правима на имовину, порезима, трошковима живота или нечем другом'', питао се корисник.
''Питање звучи као провокација, али бројке га често поткрепљују – посебно када се упореде цијене по квадратном метру, услови градње и животни стандард. Када луксузни стан у пустињској метрополи са погледом на море кошта мање од стана у Новом Загребу – нешто озбиљно није у реду'', објаснио је Хрват на Редиту.
Један Хрват је открио шта мисли, у чему је проблем: ''Загреб и Сплит имају много већу потражњу него понуду и Загреб, за разлику од Дубаија, нема садржаје осим у ширем центру и јавни превоз је лош. А онда људи желе да купе стан што ближе центру. Такође, Сплит је географски мали, нема гдје да се шири и купује се много некретнина због туризма. Такође, број туриста расте, а ми смо лоша ЕУ тако да свака будала из ЕУ сада има право да купује некретнине у Хрватској. Укратко, капитализам!''
''Сами сте рекли огромна улагања, много градње, а није као да неко жели тамо да живи... Идете ако желите да зарадите нешто додатно и то је то.
''То није добро поређење''
''Сплит је близу цивилизације, Дубаи није. Боље поређење је зашто за цијену стана у Сплиту можете купити стан у већим градовима са више понуда у Аустрији, Италији, Шпанији, Данској или Шведској'', сматра један Хрват.
Један корисник Редита открио је разлику између куповине некретнине у Дубаију и у Хрватској: ''Додао бих да неке понуде изгледају супер јефтино јер Дубаи има двије опције власништва: слободно власништво и закуп. Слободно власништво је као код нас - купите га и ваш је (али странци га могу купити само у одређеним дијеловима града), а закуп је изнајмљивање некретнина до 99 година, и то је много јефтинија опција.''
Слична цијена некретнина оним у Хрватској, је и у Србији, преноси Дневно.хр.