Kupovina stana na Balkanu danas je za mnoge mlađe ljude otprilike isto što i osvajanje džekpota – teoretski moguće, ali izuzetno malo vjerovatno. Cijene nekretnina dostigle su nivoe koji su odavno izgubili vezu sa realnim prihodima građana. Kvadratni metar stana u Zagrebu, Splitu ili na obali odavno je prestao da prati standard – prati apetite tržišta, investitora i stranaca koji svoj novac parkiraju u beton.
Ali nije samo kupovina problem – ni iznajmljivanje više nije laka opcija. Mladi ljudi, porodice sa djecom i penzioneri suočavaju se sa dramatičnim povećanjem cijena zakupa, posebno u turističkim gradovima gdje se stanovi sve više pretvaraju u stanove za kratkoročni zakup. Rezultat? Sve više ljudi, uprkos poslu i stalnim prihodima, živi sa roditeljima, seli se iz grada ili ozbiljno razmišlja o napuštanju zemlje.
Koliko je situacija apsurdna pokazuje i nedavna objava na Reditu jednog Hrvata koji je pitao: ''Zašto su stanovi u Dubaiju jeftiniji nego u nekim gradovima u Hrvatskoj?''
''Nešto ozbiljno nije u redu''
''Primijetio sam da u Dubaiju možete kupiti nove stanove po cijenama koje su slične ili čak niže od stanova u gradovima poput Splita, Dubrovnika, Zadra, Zagreba… Stanovi se prodaju za 3/4 hiljade evra po kvadratnom metru, dok je u pomenutim gradovima gotovo nemoguće pronaći nove zgrade po toj cijeni. Iako je Dubai ogroman, moderan grad sa velikim investicijama i infrastrukturom, ne razumijem kako je to moguće i kako se u Hrvatskoj mladima dozvoljava da samo sanjaju o sopstvenim nekretninama. Da li se radi o različitim pravima na imovinu, porezima, troškovima života ili nečem drugom'', pitao se korisnik.
''Pitanje zvuči kao provokacija, ali brojke ga često potkrepljuju – posebno kada se uporede cijene po kvadratnom metru, uslovi gradnje i životni standard. Kada luksuzni stan u pustinjskoj metropoli sa pogledom na more košta manje od stana u Novom Zagrebu – nešto ozbiljno nije u redu'', objasnio je Hrvat na Reditu.
Jedan Hrvat je otkrio šta misli, u čemu je problem: ''Zagreb i Split imaju mnogo veću potražnju nego ponudu i Zagreb, za razliku od Dubaija, nema sadržaje osim u širem centru i javni prevoz je loš. A onda ljudi žele da kupe stan što bliže centru. Takođe, Split je geografski mali, nema gdje da se širi i kupuje se mnogo nekretnina zbog turizma. Takođe, broj turista raste, a mi smo loša ЕU tako da svaka budala iz ЕU sada ima pravo da kupuje nekretnine u Hrvatskoj. Ukratko, kapitalizam!''
''Sami ste rekli ogromna ulaganja, mnogo gradnje, a nije kao da neko želi tamo da živi... Idete ako želite da zaradite nešto dodatno i to je to.
''To nije dobro poređenje''
''Split je blizu civilizacije, Dubai nije. Bolje poređenje je zašto za cijenu stana u Splitu možete kupiti stan u većim gradovima sa više ponuda u Austriji, Italiji, Španiji, Danskoj ili Švedskoj'', smatra jedan Hrvat.
Jedan korisnik Redita otkrio je razliku između kupovine nekretnine u Dubaiju i u Hrvatskoj: ''Dodao bih da neke ponude izgledaju super jeftino jer Dubai ima dvije opcije vlasništva: slobodno vlasništvo i zakup. Slobodno vlasništvo je kao kod nas - kupite ga i vaš je (ali stranci ga mogu kupiti samo u određenim dijelovima grada), a zakup je iznajmljivanje nekretnina do 99 godina, i to je mnogo jeftinija opcija.''
Slična cijena nekretnina onim u Hrvatskoj, je i u Srbiji, prenosi Dnevno.hr.