Заставе на пола копља на институцијама главног града Србије. Дан жалости био је и у Српској. Црна гора већ трећи дан завијена у црно због стравичног злочина на Цетињу. Читав регион поновно је забринут и у страху од могућности понављања сценарија који је зауставио животе 12 недужних људи - међу којима је било и дјеце. Шта се дешава у људском мозгу да се одлучи за тако свиреп злочин питају се стручњаци.
"Онда се то ради заиста о психопатској особи, наравно да је то поремећај личности, оно што ми радимо је тренутна процјена, оваква процјена на даљину, овдје се подразумијева заиста вјештачење или вршимо вјештачење свих околности - видимо узроке и факторе који су формирали особу", каже Александар Милић, психолог.
Анализирају се могући узроци, најављују хитне и ригорозне мјере, а градоначелник Цетиња затражио је хитну сједницу Скупштине града на којој ће предложити, између осталог, и подношење оставке политичког руководства безбједносног сектора као чин преузимања објективне одговорности. Акције одузимања или враћања нелегалног оружја, чини се, и не дају баш резултате. Државе настале распадом бивше Југославије препуне су скривеног оружја заосталог из претходног рата. Оружје, као и борба са свакодневним проблемима како економским, тако и егзистенцијалним, живот пут насиља на друштвеним мрежама, пропусти у образовном и систему социјалне заштите - долазе на наплату у све трагичнијим облицима.
"Имамо понављање дјела - шта то значи, основно је праћење особе која је већ склона, по било којој процјени да је ризико особа, и ако није учинила дјело, а пријетила је и за психичко насиље и за наношење страха, дакле имамо предвиђене санкције према закону о кривичном дјелу, значи морамо имати праћење", каже Милић.
И томе се, кажу стручњаци, треба стати у крај. Кључно је да када и уколико грађани уоче некога ко представља потенцијалну пријетњу за околину, одмах требају пријавити, макар и анонимно, надлежним институцијама - тиме би се, сматрају, могли умногоме спријечити сценарији са трагичним завршетком