Djevojčica od dvije i po godine, koja je u srijedu prevezena na liječenje u Klaićevu bolnicu u Zagrebu s teškim nagnječenjem glave i mozga te teškim povredama po cijelom tijelu, i dalje se nalazi u kritičnom stanju.
Na odjelu je intenzivne njege i priključena na respirator. Stanje joj se nije promijenilo i ljekari se još uvijek bore za njen život.
Roditelji djevojčice, 27-godišnjak i 24-godišnjakinja, privedeni su i ispitani i nad njima se provodi kriminalistička obrada, prenosi hrvatski portal Index.
U porodici je živjelo još troje djece i oni su smješteni u udomiteljsku porodicu.
"Liječnici su pregledali svo troje djece i na njima nisu zamijetili nikakve ozljede. Pregledu su nazočili i policijski djelatnici. Kriminalistička istraga je u tijeku", kazao je za RTL.hr Damir Brezić iz Policijske uprave brodsko-posavske.
Djevojčica je do novembra prošle godine bila u udomiteljskoj porodici, nakon čega je vraćena roditeljima. Oni su međuvremenu dobili još dvoje djece. Četvrtom djetetu koje je takođe bilo na ljekarskom pregledu oni nisu biološki roditelji. Naime, u zajedničkom kućanstvu živi više porodica.
Direktor Centra za socijalni rad Branko Medunić je za Index opisao kako je došlo do toga da se djevojčica vrati roditeljima.
"Roditelji su u tom trenutku zaključili da nisu u stanju i da ne mogu voditi brigu o djetetu pa su ga zajednički doveli u Centar. To je bilo nekoliko mjeseci nakon rođenja, bila je još mala bebica. Dijete je tada udomljeno i ostalo je tu sve do kraja prošle godine, kada su roditelji zatražili povratak", rekao je Branko Medunić.
U trenutku kada su djevojčicu doveli u Centar, roditelji su imali samo jedno starije dijete. Ono je ostalo zajedno s roditeljima.
"Za najstarije dijete su tvrdili da se za njega mogu brinuti, ali da zbog tadašnjih uvjeta nisu bili u stanju voditi brigu o dvoje djece", rekao je Medunić.
Krajem prošle godine dijete je na zahtjev roditelja vraćeno, i to, kako kaže direktor, nakon što je došlo do značajnog poboljšanja uslova u roditeljskom domu.
"Došlo je do poboljšanja stambenih, materijalnih, obiteljskih i ukupnih okolnosti, tako da smo procijenili da su u međuvremenu sve to sredili i stekli još dvoje druge djece. Zaključak je bio da je u najboljem interesu da dijete ide u primarnu obitelj i da bude s braćom i sestrama. Nitko nije mogao predvidjeti ovakvu situaciju", kaže Medunić.
Ljekari su na djevojčici pored modrica otkrili i kožnu bolest, ali Medunić tvrdi da radnica Centra koja je obilazila porodicu o tome nije mogla znati ništa.
"Naša djelatnica nije imala nikakvih informacija o kožnoj bolesti, nije to mogla vidjeti ispod odjeće", kaže.
Direktor Centra za socijalnu zaštitu Nova Gradiška juče je Indexu izjavio da je porodica bila pod redovnim nadzorom CZSS-a, i to do dva puta sedmično, a ljekari su utvrdili da dijete ima stare povrede, masnice i svrab.
"Zahvatit ćemo i CZSS istragom i istražiti njihovu odgovornost u ovom slučaju. Ostalo troje djece je također maleno i danas će se obaviti njihov liječnički pregled uz nadzor policije kako bi se utvrdilo u kojem su stanju djeca", rekao je portparol PU brodsko-posavske Damir Brezić.
Upit o tome što će preduzeti vezano za CZSS Nova Gradiška i hoće li krenuti u nadzor centra poslat je Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Odgovorili su da najstrože osuđuju svaki oblik nasilja u porodici, osobito usmjerenog prema najranjivijoj grupi kao što su djeca.
"Po dobivenoj informaciji o ovom tragičnom događaju, Ministarstvo je jučer naložilo Centru za socijalnu skrb Nova Gradiška žurnu procjenu sigurnosti u obitelji. Nakon utvrđenog rizika za sigurnost djece, Centar je izdvojio ostalo troje djece u udomiteljsku obitelj, a roditelji su uhićeni. Ministarstvo je također, u Centar danas uputilo upravni nadzor te je zatraženo provođenje stručnog nadzora od nadležnih komora nad radom stručnih djelatnika Centra kod kojih je obitelj bila u tretmanu. Nadležni Centar će po službenoj dužnosti žurno podnijeti i kaznenu prijavu protiv roditelja zbog sumnje na počinjenje kaznenog djela", odgovorili su u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Voditelj odjela za anesteziologiju i reanimaciju Tajana Milanović Robina u bolnici u Novoj Gradišci za N1 je pojasnila kako je izgledao prijem teško povrijeđene dvoipolgodišnje djevojčice u njihovu bolnicu.
"Djevojčica je došla u dosta zapuštenom stanju. Očito je odrastala u higijenskim uvjetima nižih mjera. Na koži smo prvo posumnjali na svrab, na skabijes, ali bilo je prioritetnijih situacija zbog kojih je došla u bolnicu pa nismo ulazili u dijagnoze dermatološkog stanja. Po tijelu je bilo nešto hematoma na potkoljenicama, ali na to nismo puno obraćali pažnju jer smo se posvećivali neurotraumi", dodala je doktorica.