Српску кошарку су погодиле страшне вијести пошто је са 38 година преминуо Драган Лабовић. Некадашњи велики талент српске и европске кошарке је након каријере имао много проблема са менталним и физичким здрављем, а наводно је преминуо од посљедица срчаног удара.
Имао је сасвим солидну сениорску каријеру пошто је догурао и до А селекције Србије, а послије ФМП-а и Борца из Чачка је у иностранству играо за Арис, Скајлајнерсе, Јенисеј, Краснаја Крила, Нижњи Новгород, Кошалин, Петким, Ал Ријади, Асесофт, Истанбул, Нокију и Карпош Соколе. Ипак, његова доминација у млађим категоријама је оно по чему је остао упамћен.
Он је освојио четири злата за Србију у четири године, успио је да буде МВП и у идеалној петорци првенстава на којима је играо, па га је зато Зоран Мока Славнић и звао у национални тим 2007. године са његовом генерацијом "москитоса". А како је доминирао у млађим категоријама? Брутално!
За Србију био МВП и лидер златне генерације
Први пут смо чули за Драгана Лабовића када је са кадетима Србије и Црне Горе успио да освојио Европско првенство 2003. године. Мијо Кадија је водио тим који је у четвртфиналу разбио Македонце 86:58, у полуфиналу Русе 89:63, а у финалу Турке 83:68. Лабовић је био у генерацији са Милошем Теодосићем, Миленком Тепићем, Немањом Александровом као и Бранком Јереминовом. На том првенству је имао просјечно 18 поена и 5,6 скокова, а најбољи меч је одиграо управо у Финалу са 27 поена и 6 скокова.
Двије године касније на У18 Еуробаскету освојио је злато, такође побједом над Турцима у финалу. Поред Тепића, Лабовића, Теодосића и Јереминова ова генерација је имала у свом саставу Владимира Дашића, Ивана Паунића, Владимира Штимца, Мирослава Радуљицу и Ненада Мијатовића, а Лабовић који је имао 14,1 поен и 8,5 скокова по мечу је опет најбољи био у финалу са 21 поеном и 6 скокова, мада је и Хрватима у групи дао 27 поена уз 12 скокова.
Годину дана касније У20 тим СЦГ је са Лабовићем на челу узео европско злато и једино су Италијани у полуфиналу били конкурентни пошто су изгубили 89:84. У саставу су били Тадија Драгићевић, Новица Величковић, Никола Пековић, а на клупи Мирослав Мута Николић. На овом првенству је био скроман са 4,3 поена и 2,7 скокова по мечу.
Ипак 2007. на У20 Европском првенству се поново вратио у пуну форму са 16,9 поена и 6 скокова по мечу, а састав Владе Вукоичића коме се придружио и центар Урош Николић је уписао побједи над Шпанијом у финалу, а Италијом у полуфиналу. Милош Теодосић и Драган Лабовић су били у идеалној петорци уз Луиђија Датомеа, Алексеја Шведа и Ћавија Реја, а на првенству је било играча попут Омрија Каспија, Нанда Де Колоа, Анта Томића, Гашпера Видмара...
(Мондо)