Марко Барић, стручњак грађевинско-хидротехничке струке, оцијенио је у Окружном суду у Бањалуци да се поплава из маја 2014. године у Добоју није могла спријечити.
Он је саслшан као вјештак одбране на суђењу некадашњем градоначелнику Добоја Обрену Петровићу и бившем шефу Одсјека цивилне заштите Милку Видаковићу. Оптужницом, њима се на терет ставља изазивање опште опасности, односно да су пропустили да спроведу потребне мјере и упозоре грађане на долазак поплавног таласа чиме су изазвали опасност за живот људи и имовине.
”Током поплава 2014. године у року од три сата у Добој је ушло између 50 и 60 милиона кубика воде, а поплављено је 5.168 хектара и није постојала могућност да се то спријечи”, оцијенио је Барић.
Она каже да се тако нешто први пут догодило и да нико није могао ни замислити такав сценарио.
”Вода је прелила магистрални пут, који је пројектован као насип за стогодишње воде, у дужини од три километра. Прелив је био у висини од 70 центиметара до метар и ниво воде је био два метра виши од оне која је означена у пројектима за одбрану од стогодишњих вода”, рекао је Барић.
Појаснио је и да 80 одсто воде, која је падала на тло, ишао у водотоке јер је земља већ била натопљена због кише која је немилице падала. Сматра и да је била лоша координација између ограна у Републици Српској и Федерацији БиХ.
”Чак и да се знало да ће толико воде, тако брзо стићи, ништа се не би могло учинити, изузев да се људи зову да бјеже”, рекао је Барић.
Додао је да у сливу Босне, који се већином налази у ФБиХ, нема ни један знајачајан објекат за одбрану од поплава Добоја. На питање шта Добој може урадити да се не понови сценарио из 2014. године, одговорио је да може само плакати.
”ФБиХ нема интереса ни пара да штити Републику Српску од поплава, односно да гради објекте за заштиту уз Босну узводно од Добоја, а Српска нема пара да гради своје објекте”, закључио је вјештак.