Суд Босне и Херцеговине донио је 3. јула 2025. године одлуку о укидању притвора Армину Ћулуму, осумњиченом за озбиљан организовани криминал, који је у медијима често описиван као вођа озлоглашене бајкерске групе United Tribuns Forever (UTF).
Ријеч је о предмету број С1 2 К 045779 23 Крн, у којем је Ћулум оптужен заједно са више особа, а на предлог Тужилаштва БиХ, Суд је одлучио да притвор замијени низом строго дефинисаних мјера забране, међу којима су:
Забрана напуштања мјеста становања,
Забрана путовања ван земље,
Забрана контакта и састанка са одређеним лицима, што укључује могуће сведоке или друге осумњичене, у складу са чланом 126а Закона о кривичном поступку Босне и Херцеговине.
Изречене мјере забране остаће на снази док год буду потребне или до нове одлуке Суда, а њихова оправданост ће се редовно преиспитати свака два мјесеца.
Подсјетник на наплату
Армин Ћулум , познат по надимку Боки, ухапшен је крајем 2024. године у близини Љубушког у спектакуларној полицијској операцији под кодним називом Геко , коју су спровели припадници Федералне управе полиције у сарадњи са међународним партнерима. Истрага обухвата мрежу осумњичених за тешке облике организованог криминала, укључујући трговину људима и међународну проституцију, прање новца и финансијски криминал, шверц дроге , те сумње на физичко и психолошко злостављање жена које су експлоатисане унутар криминалне мреже.
Група „Јунајтед трибунс“, са огранцима у Њемачкој, Аустрији и на Балкану, већ је забрањена у неколико земаља, а њени лидери, укључујући Ћулум, стављени су под међународни надзор. Њемачке власти је сматрају једном од најопаснијих криминалних организација које повезују такозвани „бајкерски миље“ са озбиљним организованим криминалом.
Наставак поступка
Иако је притвор укинут, поступак против Ћулума и осталих осумњичених се наставља пред Судом Босне и Херцеговине. Тужилаштво задржава право да затражи поновно одређивање притвора ако утврди да мјере забране нису довољне да спријече могући утицај на истрагу.
Судски процес у овом случају један је од најсложенијих случајева међународног криминала који се тренутно води у Босни и Херцеговини, а пажљиво га прате правосудне институције из Њемачке и Аустрије.