Суд БиХ одредио је мјере забрана Мухарему Бајрићу, Хајрудину Шабићу, Џевдету Мујовићу, Ријаду Нахићу и Мухамеду Делалићу због основане сумње да су починили кривично дјело тероризам и кривично дјело врбовање ради терористичких активности.
Они се доводе у везу с терористичким нападом у Босанској Крупи, гдје је 14-годишњак ножем убио једног и тешко ранио другог полицајца. Приједлог Тужилаштва БиХ је прихваћен у цјелости.
"Рапорт" је наводно имао увид у образложење на основу којег је Суд БиХ прихватио приједлог Тужилаштва БиХ за одређивање мјера забране Бајрићу, Шабићу, Мујовићу, Делалићу и Нахићу, а из тог документа је видљиво и на који је начин малољетни Е.С. напао полицајце, те како је једног убио, а другог повриједио, а јасно је и да је дјечак похађао својеврсни параџемат у Босанској Крупи.
Из документа у који је "Рапорт" имао увид видљиво је да је малољетни Е.С. оставио поруку која је нађена у његовој породичној кући. У образложењу се не наводи садржај поруке.
Према наводима Тужилаштва БиХ, Бајрић, Шабић и Мујовић, као припадници тзв. вехабијске заједнице, у Босанској Крупи су формирали такозвано Удружење за "афирмацију позитивних вриједности" под називом "Степени", које је дјеловало у једној кући и при удружењу је дјеловала и школа Кур'ана коју је похађао Е.С.
И та школа и Удружење дјеловали су ван званичних институција Исламске заједнице БиХ. За Мујовића се наводи да је од раније познат као сљедбеник радикалних ставова "шејха Јусуфа Барчића" који је погинуо на подручју Тузле 2007. године и који је важио за вођу радикалних исламских група у БиХ у то вријеме.
За наведену тројицу осумњичених се наводи да су обезбјеђивали финансијска средства за дјеловање Удружења, а у томе им је помагао и Нухић.
Тужилаштво БиХ је става да је на предавањима у Удружењу "Степени" пропагиран исламски радикализам у БиХ и у региону и да су предавања у Удружењу држали и професор Хакија Канурић и Мухарем Бајрић.
"Те су свјесно са позиција вјерских ауторитета у тој тзв. вехабијској заједници, величали идеје и таквим предавањима потицали на извршење кривичних дјела Врбовање ради терористичких активности из члана 202б., и Тероризам из члана 201.КЗ БиХ према већој групи лица", стоји у образложењу Тужилаштва БиХ.
Према документу Тужилаштва БиХ и Суда БиХ на предавања и учења је ишао и Мухамед Делалић, за којег се сумња да је упутио и малољетног Е.С. да се придружи предавањима, те да је Е.С. подстакнут оним што је слушао у Удружењу одлучио се на терористички чин, напада на полицијску станицу и полицајце.
Документ открива и да је Е.С. прије напада, написао и поруку коју је оставио у породичној кући. У образложењу се не наводи садржај поруке.
У образложењу је појашњено да је Е.С. у полицијску станицу ушао наоружан великим црним ножем са назубљеним оштрицама који је претходно наручио и купио од њему познатог лица.
Приликом уласка у полицијску станицу у Босанској Крупи, малољетног Е.С. је први уочио полицијски службеник Авдо Хасановић, који је, како се наводи изашао из просторије дежурне службе и покушао се обратити дјечаку.
Према наводима из документа Е.С. је одмах након тога убо ножем Хасановића у предјелу абдомена и главе. Хасановић је у помоћ позвао полицијског службеника Озрена Марана, говорећи му да удари Е.С. палицом и спријечи га на тај начин у даљем нападу.
Када је Маран пришао колеги Хасановићу да га одбрани од нападача Е.С. је ножем убо Марана у предјелу грудног коша, након чега је Маран усљед задобијених повреда преминуо у Кантоналној болници "др Ирфан Љубијанкић".
Ускоро су Марану и Хасановићу у помоћ притекли други полицијски службеници, а док су му полицајци лисицама везали руке, према наводима из документа Е.С. је узвикивао:
"Нек вас Алах све казни, ко је од вас јутрос био на сабаху".
Када је одведен у просторије за задржавање лица, Е.С. је рекао
"Зовем се С****, (навео је презиме) урадио сам ово у име Алаха, јер Босна подржава Израел који убија муслимане у Палестини".
Тужилаштво БиХ је навело и да је утврђено да је Е.С. у порукама које је размјењивао са школским колегом истакао да је разлог што напада полицију "подржавање циониста, убијање невиних муслимана и убиство шејиха Јусуфа Барчића".
Био примјеран ученик
Утврђено је да је и мајка Е.С. навела да је у понашању њеног малољетног сина дошло након што је у септембру ове године почео похађати школу Кур'ана у Босанској Крупи.
По изјави мајке , он је прије тога био примјерен ученик и похађао редовно школу, али да је у посљедње вријеме почео да чешће проводи вријеме на друштвеним мрежама као и да је примијетила промјене у понашању и начину практиковања вјере, која није својствена породици из које долази, те да је чешће ишао у џамију у којој се окупљају припадници вехабијског покрета.
"Некако је све почело да чудно изгледа од оног момента када је он изразио жељу за учењем арапског писма и када је почео да одлази у ту школу гдје је почао да учи арапско писмо", наводи се у документу дио изјаве мајке Е.С.
Такође, из забиљешке МУП-а УСК од 25. октобра 2024. произилази да је Е.С. током вјеронауке у школи постављао питања везана за Јусуфа Барчића те да је професор вјеронауке на основу питања која је постављао Е.С. схватио да његово размишљање иде у смјеру секте "Текфиристи".
Објављен је и дио сазнања из разговора са малољетним М.М. који се дружио са Е.С., за којег је рекао да га познаје од када су били у основној школи, да су се до деветог разреда дружили и да је Е.С до тада ишао у кладионице и пио алкохол.
Потом се, наводи се дио свједочења колеге Е.С., он у деветом разреду окренуо вјери и почео да посјећује објекат иза ламела код Центра за социјални рад, а што одговора локацији школе Кур'ана Степени.
Поред наведеног, у документу стоји и да је СИПА доставила службену забиљешку 28. октобра 2024. из које произилази да је Џевдет Мујовић радикални припадник "Вехабијског покрета" који подржава радикална тумачења Јусуфа Барчића.
Тужилаштво БиХ је потврдило да су од осумњичених изузети мобилни телефони, компјутери, као и већа количина новца.
Приликом претреса утврђено је да се назив Удружења Степени "налази у унутрашњем дијелу једне куће, да није видљиво истакнут, те да у оквиру тог удружења путем друштвених мрежа се позивају одрасла односно пунољетна лица на учење, и врло је упитно како је једино Е.С. као малољетник похађао ова предавања".
У наредном периоду Тужилаштво БиХ ће извршити вјештачења свих привремено одузетих предмета, ово се посебно односи на предмете, мобилне телефоне и компјутере, како би се утврдило са ким је комуницирао и Е.С. и остали осумњичени у овом предмету.
Такође је потребно урадити вјештачења друштвених мрежа свих осумњичених као и лица која се могу довести у везу са њима.
Поред овога, Тужилаштво БиХ ће изузети и вјештачити видеонадзоре објеката у близини школе, како би се утврдило која лица су долазила на предавања у вријеме док је у школи био Е.С.
Такође, Тужилаштво БиХ је 28. октобра издало наредбу о провођењу финансијске истраге, јер је код осумњичених пронађена већа количина готовине у разним валутама: еври и швајцарски франци, као и конвертибилне марке, док су се сви током испитивања у својству осумњичених изјаснили да су незапослени.
Финансијска истрага
У досадашњем току претреса пронађено је око 140.000 КМ у готовини. Приликом рада на финансијској истрази Тужилаштво БиХ ће утврдити одакле ови осумњичени примају новац, на који начин им се новац доставља и у које сврхе.
Према доступним информацијама удружење Степени је повезано и финансира се од другог удружења из Сарајева и има рачун у Рајфајзен банци.
"На тај начин врши се финансирање куповине одређених некретнина на подручју БиХ, што је свакако предмет финансијске истраге која је покренута", навели су из Тужилаштва БиХ у образложењу које је Суд БиХ прихватио приликом одређивања мјера забране.