Само неколико дана након терористичког напада у Босанској Крупи и бруталног убиства полицајца Србина - тајац. Медији у Федерацији, бошњачки званичници, као и међународна заједница гурају главу у пијесак. Док се у Српској баве свим и свачим на најтеже кривично дјело, реакције су млаке. На то да се нико није запитао шта су разлози да четрнаестогодишњак убије полицајца Србина, указао је и премијер Радован Вишковић.
"Коментаришу и цијене намирница на тржницама у Републици Српској, а кад се деси терористички акт који може бити пријетња стабилности и безбједности БиХ, онда нема њихових саопштења, онда та њихова памет је негдје на другој страни", рекао је Вишковић.
Нису били гласни ни бошњачки политичари. Након нашег инсистирања, једва је пред камеру стао је потпредсједник Народне Скупштине Републике Српске. Мирсад Дуратовић каже да атак тероризма мора да се осуди без обзира гдје и над ким се десио. Није превише коментарисао то што су заказале институције у другом ентитети, по њему су највише заказали родитељи.
"Сваки родитељ зна да његово дијете, малољетник, док је у вртићу, основној школи 75 одсто времена седмично и годишње проведе у кући, са родитељима, а 15 одсто или 225 одсто у школи у вртићу и ко је одговоран за то што су нам дјеца данас оваква?", каже Дуратовић.
Да би сви били пуно гласнији да је ситуација обрнута, јасно је свима у Српској. Да се десило да је српско дијете убило полицајца Бошњака у полицијској станици у Републици Српској - осуде би стигле са свих страна док у овом случају није било тако, сматрају у одбору за безбједност парламента Српске.
"Да се акт не дај Боже десио у Републици Српској, да је српско дијете бацило камен на кућу неког повратника, сви медији и сви у региону би буквално дигли то на највећи могући ниво, међутим овај терористички акт практично за један дан из јавности на неки начин нестао", каже посланик СНСД-а и замјеник предсједника одбора за безбједност НСРС Илија Таминџија.
Неспорно је у другом ентитету постоји нека радикална исламистичка идеологија и да то више нису само спавачи. На аларме узбуне у другом ентитету се оглушују, али институције Републике Српске на челу са МУП-ом су будне сматрају у Одбору.
"Чињеница да се то догодило у Полицијској станици у Босанској Крупи, најбоље говори да је тај акт осмишљен, дакле не може се говорити да није био осмишљен, планиран. Неке изјаве које долазе од политичких актера из Федерације које су тај дан и наредних дана покушале да минимизирају онога што се догодило су додатно забрињавајуће", каже Миланко Михајлица, члан одбора за безбједност НСРС.
"Морамо се ослонити на наше Министарство, на полицију, морамо се ослонити и на Министарство просвјете много таквих дешавања се деси баш у периоду када је прелаз из малољетничког периода у пунољетство", каже Милан Дакић, члан Одбора за безбједност НСРС.
Забрињава и податак да се број терористичких напада у свијету удвостручио у посљедње двије године, а двије трећине нападача су малољетници између 13 и 18 година.