Вандали и неодговорни појединци овај пут су ударили на чувене билећке стећке. Шарали су их а по старом музеју цртали. Малобројни су остали у шоку.
Оно што је очигледно овдје се ради о навијачким графитима, зна се да у Билећи не постоји ниједно удружење навијача. Оно што се такође зна јесте да Билећом колају приче да су све ово урадили средњошколци.
Додатно забрињава да се ниједна институција нити појединац нису сјетили овај чин пријавити полицији. Из ПУ Требиње након наших позива кажу да ће кренути у потрагу за вандали. Ужасан је то чин каже начелник билећког надлежног одјељења. Огњен Капор осуђује овај вандализам и обећава да ће тражити рјешење.
„Надам се да ће починиоци бити нађени и да ће на адекватан начин бити санкционисани. Ја вјерујте више немам идеју који је то адекватан начин. Ми смо размишљали и тражили средства да одређени дио града покријемо камерама и то би било олакшавајуће“, рекао је Огњен Капор, начелник Одјељења за привреду и друштвене дјелатности.
Да је среће Билећани би стећке чували као очи у глави јер историја каже да је чак ова општина добила име по једно од њих. Ови средњевјековни споменици датирају из периода од 12. до 16. вијека. Некропола на обали језера јесте туристичка атракција али је очигледно да се полако уништава.
„Кроз један дуги временски период константно се девастирају и уништавају. Хоћемо ли апеловати да их морамо чувати. Уопште не би требало апеловати, ваљда је довољна свијест људска да размисли шта ће са нашим гробним мјестима да буде за једно 500 година“, сматра историчар Радмило Пекић.
Некропола у Билећи заштитни је знак ове општине. А да ли су Билећани тога свјесни?!
Колико су Билећани али челници у овој општини свјесни значаја ове некрополе најбоље говоре ови призори.
А призори су смеће разбацано на све стране, сломљене клупе и љетниковци, отворени шахтови. Тако се људи односе према ономе чиме би требали да се поносе. Срећом трава није велика јер је ту у помоћ притекла стока.