Стратешки потез и вјетар у леђа – тако у Крупи на Уни, малој и изразито неразвијеној општини на међуентитетској линији и крајњем западу Српске, коментаришу одлуку Владе. За начелника нема дилеме о томе колико је ово важно.
Итекако ће имати на шта да потроше додатни новац који ће стићи у буџет.
"Посебно у довршетку процеса око сређивања инфраструктуре, значи, струја, вода пут, а оно што је најважније за ове општине је да се и окренемо пољопривреди јер је то оно на шта посебно треба рачунати у овим руралним подручјима", каже Гојко Кличковић, начелник општине Крупа на Уни.
Доводити ову причу у везу са политиком и којекаквим осветама градовима који ће издвојити нешто средстава за оне који немају довољно је сулудо. На крају крајева, зашто је неко против тога да, ако има више, помогне? У Источном Старом Граду, општини у којој је начелник из опозиције, поздрављају одлуку Владе.
"Јер ми ћемо сигурно имати користи од неких 200 – 300 хиљада, локалне заједнице моћи ће лакше да функционишу, а то за нас значи много. Само функционисање општине и довођење у ликвидност буџета много ће нам, сигурно, значити", каже Бојо Гашановић, начелник општине Источни Стари Град.
Не треба нико да се љути, јер кад неразвијене општине буду у бољој ситуацији то ће добро доћи и градовима који ће им сада, на период од три године, помоћи прерасподјелом пореза.
"И зато сматрам да те љутње јесу тренутно и задиру вјероватно у неке програме које су већ планирали, али нека их мало ревидирају јер и ми то радимо сваке године", рекао је Кличковић.
Зашто не помоћи комшији који има мање од тебе? Ето до те мјере је просто. У Бањалуци можда неће бити још једног парка догодине, а у Крупи ће неколико домаћинстава можда добити по неколико крава па ће људи моћи да себи зараде за живот. И расвјету коју би Станивуковић у Бањалуци палио и гасио на дугме, неки ће можда тек да добију.