Минимална плата у ФБиХ ће Одлуком Владе бити повећана до краја године са 619 КМ на 700 КМ опорезивог дијела, што неће растеретити привреду и послодавцима ће увећати намете за 130 марака.
Збунила је најава Владе ФБиХ о повећању плата у овом ентитету економске стручњаке, послодавце и раднике. Иако најављују уредбу којом ће минимални лични доходак износити 1.210 КМ, анализом познатих чињеница дође се до јасног закључка да ће намети послодавцима бити увећани, а исплата радног учинка у износу од 200 КМ остављена на вољу послодавцима.
“Плата би порасла на 700 КМ, имате и топли оброк и превоз који су неопорезиви и још тих 200 КМ на које се не би плаћали порези и доприноси и отприлике се изађе на тај неки ниво како су израчунали око 26, 27 % на који би плаћали збирну стопу доприноса. Треба рећи да то није све плата, плата је 700 КМ и на њу би се плаћали доприноси, а остало су неопорезиве накнаде”, рекао је за "Н1" економски аналитичар Фарук Хаџић.
Послодавци незадовољни јер нису испуњени њихови захтјеви за мањим плаћањем доприноса на плату с циљем растерећења привреде и осигурања бољег статуса радника.
“Постоји уредба владе о усклађивању минималне плате и постоји тачно формула како се она усклађује. То је 50% раст бруто националног производа, а 50% инфлација. Ако би се примијенила та формула, вјерујем да би плата са 619 отишла на 630 или 640 највише. Они ако најављују 700, могуће јер имају дискреционо право, али то паралелно значи и нова оптерећења за компаније, то је нових 50 КМ доприноса и не можемо говорити о било каквом растерећењу”, навео је за "Н1" Аднан Смаилбеговић из Удружења послодаваца ФБиХ.
Минимална плата у ФБиХ ће Одлуком Владе бити повећана до краја године са 619 КМ на 700 КМ опорезивог дијела, што неће растеретити привреду и послодавцима ће увећати намете за 130 марака.
На вољу послодавца остављен је и фиксни дио исплате на основу радног учинка од 200 КМ, иако су послодавци инсистирали да овај неопорезиви дио буде 400 КМ. Исплата својеврсне стимулације раднику биће регулисана правилником и статутом унутар компанија.
Када се томе дода и минимална, неопорезива накнада за топли оброк од 260 КМ и накнада за превоз од 50 КМ, дође се до цифре од 1.210 КМ. С тим што није познат начин на који ће обавезати исплату радног учинка јер их ни једна одлука Владе на то не обавезује. Такође, послодавцима је остављен на вољу начин оцјењивања радника. Постоји бојазан да ће послодавци ово искористити и негативном оцјеном рада избјећи плаћање 200 КМ мјесечно.
О Нацрту Закона о порезу на доходак посланици ће дискутовати 27. новембра на хитној сједници.