Њемачка

Скупље гријање, осигурање, кафа, чоколада...

  • Извор: Индекс
  • 13.12.2024. 08:27

Широм Њемачке већ се навелико пеку божићни колачи - прхки и сухи или с богатом кремом. Свеједно за коју врсту се одлучили, за скоро све је потребан путер, а за неке чак јако пуно путера… Такви колачи ће овога Божића бити знатно скупљи.

Наиме, у односу на прошлу годину, путер је поскупио за чак 38.9 одсто и сада кошта од 2.39 евра навише. Стручњаци очекују даљи раст цијене, међу осталим и зато што је понуда мања, а потражња све већа.

А ако у ово предбожићно доба неће моћи без чоколаде, грађани Њемачке ће за тај ужитак морати издвојити у просјеку 9.5 одсто више него уочи прошлог Божића.

Лоше вијести за љубитеље кафе

Поскупљење путера било је најуочљивија промјена код потрошачких цијена у новембру. Према прорачунима њемачке Савезне канцеларије за статистику, ниједан други производ није забиљежио тако висок раст цијена.

Лоше вијести стижу и за оне који си колаче не могу замислити без шољице кафе. Кафа је достигла највишу цијену у задњих 50 година, а најављују се даља поскупљења. Главни узрок су неповољни временски услови. Стручњаци кажу да су за то криве климатске промјене, па се тако Бразил, највећи свјетски произвођач кафе, суочава са све већим врућинама и сушом, а Вијетнам, који је по производњи на другом мјесту, погађају велике поплаве.

Од намирница су знатније поскупјели и маслиново уље (13.3 одсто) и воћни сокови (11.2 процента).

Има и добрих вијести…

Али није све тако црно. За колаче су потребни и шећер и брашно, а њихова цијена је у поређењу са новембром прошле године пала за 23 (шећер), односно 5.9 одсто (брашно).

Укупно гледано, раст цијена хране у Њемачкој значајно се успорио. Цијене хране у новембру биле су 1.8 одсто више него у истом периоду прошле године, што је испод укупне инфлацијске стопе од 2.2 одсто.

Скупље осигурање и гријање

И док храна у просјеку више не поскупљује тако драстично као у протеклим мјесецима, знатно су порасли други издаци. Тако власници моторних возила за осигурање сада морају издвојити у просјеку 34.8 одсто више, а за кориснике топлане гријање је просјечно 30.7 одсто скупље, објавила је Савезна канцеларија за статистику.

Поскупљења нису поштеђени ни они који предстојеће празнике неће провести код куће: међународне авионске карте у просјеку коштају 10.5 одсто више него годину дана раније.

Повећању укупне инфлацијске стопе у новембру су допринијеле и цијене услуга које су биле четири одсто више него претходне године.

ЕСБ брине инфлација

Упорно висока темељна инфлација могла би забринути и Европску централну банку (ЕСБ) која ју у еврозони средњерочно жели смањити на два одсто. За ову годину ЕСБ предвиђа инфлацију од 2.5 одсто. Али стручњаци сљедеће године очекују њен пад, захваљујући споријем расту трошкова рада, преноси "Индекс".

Осим тога, њемачким компанијама би због слабе опште привредне ситуације могло бити све теже пребацивати своје повећане трошкове на купце и кориснике услуга, сматра економиста "Commerzbanke", Ралф Солвен. "Будући да се сличан тренд очекује и у еврозони, развој цијена вјероватно ће подстаћи ЕСБ да додатно снизи своју кључну каматну стопу."

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм