Трговачки ланац ''Тоmmy'' из Хрватске кажњен је са 212.000 евра јер је давао 10% попуста пензионерима, укључујући и на артикле који су већ били на акцији.
Агенција за заштиту тржишног такмичења оцијенила је да је тиме прекршен закон, јер су неки производи продавани испод набавне цијене.
У земљи гдје готово сваки пети пензионер живи испод границе сиромаштва, а просјечна пензија не покрива ни основне трошкове, ова казна изазвала је огорчење међу грађанима.
''Ми као домаћа фирма жељели смо пензионерима омогућити повољнију куповину. И умјесто да нас похвале, држава нас кажњава'', изјавио је Дарио Мамић, директор корпоративних комуникација компаније Тommy за Дневник Нове ТВ.
Он је додао да одлуку Агенције доживљавају као ''круто и формално тумачење закона, без икаквог увида у стварност свакодневног живота.''
Пензионери немају дилему: попусти су им од суштинског значаја.
''И пет посто значи, а камоли десет! Пензије су мале и свака уштеда значи'', каже Марија из Сплита.
''За те јадне пензионере сваки цент је важан, а не еуро. Наравно да људи иду тамо гдје им неко нешто да'', рекао је Давор из Загреба.
''Кад год има неки попуст – идем. Нека је и мало, али нама то значи. Ови по канцеларијама, њима ништа не треба – њима је све плаћено'', додала је Штефица, такође из Загреба.
У Агенцији за заштиту тржишног такмичења поручују да није проблем у самим попустима, већ у чињеници да су неки производи продавани испод набавне цијене, што закон забрањује без обзира на намјеру.
''Дугорочне штетне посљедице за цијели ланац снабдијевања веће су од краткорочних користи, због чега закон такву праксу третира као тежу повреду'', наводе из Агенције.
И док државни систем формално штити тржиште, поставља се питање: ко штити оне који једва преживљавају? И зар је помагање пензионерима постало кажњиво? У земљи у којој су многи једва спојили крај с крајем – ово је ударац не само за једну фирму, већ и за хиљаде оних који су у тих 10% видјели тренутак достојанства.