Занимљиво

Свако домаћинство је на ТВ-у држало ово, а данас се продаје за масне паре

  • Извор: Б92
  • 17.07.2025. 11:06

Некада су били понос сваке домаћице у бившој Југославији - пажљиво хеклани, везени или кроширани миљеи красили су телевизоре, регале, столиће, комоде, па чак и звучнике.

Било да сте били у стану у Београду, Новом Саду, Загребу, Бањалуци, Сарајеву или Скопљу - било је готово незамисливо да дом нема бар један "фино урађен" ручни рад.

Незгода у семберском насељу: Повријеђени пребачен у болницу

Незгода у семберском насељу: Повријеђени пребачен у болницу

Бака би их износила из комоде, пажљиво пеглане под влажном крпом, спремне за "кад дођу гости". Дјеца су учена да се "не дира ништа по столу" јер тамо стоји - миље. И то не било какав, већ онај прави, ручно рађен, који се чува као породична реликвија.

Данас, у савременим минималистичким ентеријерима, миљеи су често проглашени реликтима прошлих времена. Многи их доживљавају као кич, успомену на доба тапета с цвјетним мотивима и масивног намјештаја од пуног дрвета. Ипак, трендови су непредвидиви.

Прошле године, хеклане простирке су накратко засијале у центру пажње када је хрватски музичар Бејби Лазања на главу ставио миље - и покренуо лавину објава на друштвеним мрежама. Људи су из фиока и тавана поново вадили рукотворине својих бака.

Али, оно што је посебно привукло пажњу јесте - тржишна вриједност.

НАТО наредио хитно слање моћних система Украјини

НАТО наредио хитно слање моћних система Украјини

На Њушкалу (хрватском сајту за оглашавање) појавио се оглас за ручно рађен столњак, богато везен и обрубљен чипком - по цијени од 1.100 евра. Још један кукичани прекривач димензија 240×240 цм продаје се за 900 евра. Мањи миљеи се нуде за 300 евра, док се они скромнијих димензија и једноставнијег дизајна могу наћи за 10 до 100 евра.

Ни у Србији ситуација није много другачија - на домаћим сајтовима за оглашавање цијене ручних радова крећу се од 1.000 до 50.000 динара, у зависности од израде, старости и очуваности.

Гдје је граница између кича и умјетности?

Данас миљеи живе између презрених детаља прошлости и престижних комада за ентеријере који трагају за аутентичним ретро шармом. Неки их користе у оквиру бохо или винтеџ стила, док их други и даље везују за "бакин стан" из 70-их.

Аустријанац убијен због новца, тијело пронађено у коферу

Аустријанац убијен због новца, тијело пронађено у коферу

Али, једно је сигурно - оно што су наше баке данима и мјесецима радиле с љубављу, данас постаје колекционарска вриједност, често скупља од савремених комада кућне декорације.

Можда ће баш нека миленијалка, у потрази за оригиналним ретро детаљем, извадити бакин миље, ставити га на сто - и, наравно, прво окачити на Инстаграм.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: