Nekada su bili ponos svake domaćice u bivšoj Jugoslaviji - pažljivo heklani, vezeni ili kroširani miljei krasili su televizore, regale, stoliće, komode, pa čak i zvučnike.
Bilo da ste bili u stanu u Beogradu, Novom Sadu, Zagrebu, Banjaluci, Sarajevu ili Skoplju - bilo je gotovo nezamislivo da dom nema bar jedan "fino urađen" ručni rad.
Baka bi ih iznosila iz komode, pažljivo peglane pod vlažnom krpom, spremne za "kad dođu gosti". Djeca su učena da se "ne dira ništa po stolu" jer tamo stoji - milje. I to ne bilo kakav, već onaj pravi, ručno rađen, koji se čuva kao porodična relikvija.
Danas, u savremenim minimalističkim enterijerima, miljei su često proglašeni reliktima prošlih vremena. Mnogi ih doživljavaju kao kič, uspomenu na doba tapeta s cvjetnim motivima i masivnog namještaja od punog drveta. Ipak, trendovi su nepredvidivi.
Prošle godine, heklane prostirke su nakratko zasijale u centru pažnje kada je hrvatski muzičar Bejbi Lazanja na glavu stavio milje - i pokrenuo lavinu objava na društvenim mrežama. Ljudi su iz fioka i tavana ponovo vadili rukotvorine svojih baka.
Ali, ono što je posebno privuklo pažnju jeste - tržišna vrijednost.
Na Njuškalu (hrvatskom sajtu za oglašavanje) pojavio se oglas za ručno rađen stolnjak, bogato vezen i obrubljen čipkom - po cijeni od 1.100 evra. Još jedan kukičani prekrivač dimenzija 240×240 cm prodaje se za 900 evra. Manji miljei se nude za 300 evra, dok se oni skromnijih dimenzija i jednostavnijeg dizajna mogu naći za 10 do 100 evra.
Ni u Srbiji situacija nije mnogo drugačija - na domaćim sajtovima za oglašavanje cijene ručnih radova kreću se od 1.000 do 50.000 dinara, u zavisnosti od izrade, starosti i očuvanosti.
Gdje je granica između kiča i umjetnosti?
Danas miljei žive između prezrenih detalja prošlosti i prestižnih komada za enterijere koji tragaju za autentičnim retro šarmom. Neki ih koriste u okviru boho ili vintedž stila, dok ih drugi i dalje vezuju za "bakin stan" iz 70-ih.
Ali, jedno je sigurno - ono što su naše bake danima i mjesecima radile s ljubavlju, danas postaje kolekcionarska vrijednost, često skuplja od savremenih komada kućne dekoracije.
Možda će baš neka milenijalka, u potrazi za originalnim retro detaljem, izvaditi bakin milje, staviti ga na sto - i, naravno, prvo okačiti na Instagram.