"Рјешавање питања дуговања и престанка пословања у БиХ"

Стечајна реформа у Српској - покретач економског раста и очувања радних мјеста

  • Извор: СРНА
  • 07.04.2024. 10:10

Пројектом "Рјешавање питања дуговања и престанка пословања у БиХ" Међународне финансијске корпорације обезбијеђен је наставак пословања компанија, сачувана радна мјеста и ријешена питања измирења обавеза према повјериоцима, те учињен значајан помак ка побољшаном и економичнијем режиму ликвидације у Републици Српској.

Пројекат спроводи ИФЦ, чланица Групације Свјетске банке у партнерству са Амбасадом Швајцарске, посредством Државног секретаријата за економске послове.

Проблеми у пословању и стечајним поступцима деценијама су оптерећивали економију Републике Српске. Претходна законска регулатива није пружала адекватна рјешења за питања дуговања, а дуготрајни стечајни поступци доводили су до потпуног престанка пословања компанија и трајног губитка радних мјеста, саопштено је из ИФЦ-а.

- ИФЦ, као дио Групације Свјетске банке, са својим активностима у БиХ, посвећен је унапређењу пословног окружења и јачању конкурентности привреде, као и подршци економском расту и развоју компанија, те осигурању приступа финансирању, све с циљем развоја БиХ - изјавио је шеф Канцеларије ИФЦ у БиХ и Црној Гори Армин Риџаловић.

Он је нагласио да интензивном сарадњом са Министарством правде Републике Српске, ИФЦ пружа савјетодавну и техничку подршку у доношењу нових законских оквира Српске у области стечаја, ликвидације и вансудског реструктурисања, као и релевантних подзаконских аката.

Риџаловић је посебно нагласио подршку у изградњи капацитета кључних учесника судских и вансудских поступака, што значајно доприноси одрживости спроведених активности и даје одличне резултате.

Према његовим ријечима, очување радних мјеста и ревитализација економски одрживих предузећа, посебно малих и средњих, било је приоритет реформе законодавства у области стечаја.

Слиједећи тај принцип, доношењем нових закона о стечају, уводе се многе новине чији је циљ бржи и ефикаснији стечајни поступак, знатно нижи трошкови поступка, те већи проценат измирења обавеза према повјериоцима.

- Министарство правде је, у оквиру економске политике Владе Републике Српске, предложило нови Закон о стечају који је донесен у марту 2016. године. Тиме је учињен корак напријед у реформи стечајног законодавства, што је допринијело ефикаснијем рјешавању стечајних поступака у односу на раније важећи закон - изјавио је министар правде Републике Српске Милош Букејловић.

Он је истакао да су у Републици Српској, примјеном овог закона, постигнути изузетни резултати који се огледају у благовременом покретању стечаја, ефикаснијем стечајном поступку, бољој заштити права радника, намирењу повјерилаца у мјери у којој је то могуће те смањењу трошкова стечајног поступка.

- Новим законом је дефинисана могућност реорганизације дужника прије покретања стечајног поступка путем финансијско-оперативног реструктурисања, с циљем наставка обављања дјелатности те "оздрављења" дужника и очувања радних мјеста запослених - закључио је Букејловић.

Министарство правде у Влади Републике Српске предложило је и нови Закон о ликвидационом поступку који је донесен 2019. године, чиме је учињен значајан помак ка побољшаном и економичнијем режиму ликвидације у Републици Српској.

Успјешност примјене и квалитет законских рјешења прати се прецизним анализама, које се раде на основу детаљних анализа закључених стечајних и ликвидационих поступака пред привредним судовима у Републици Српској.

У Републици Српској је, осим Закона о стечају и Закона о ликвидацији, усвојен и Закон о споразумном вансудском финансијском реструктурисању привредних друштава и предузетника.

Овим законом успостављен је ефикасан механизам за привредна друштва и предузетнике који су се нашли у финансијским потешкоћама, помоћу којег могу редефинисати дужничке односе са повјериоцима, првенствено банкама.

Примјеном нове легислативе у Федерацији БиХ, Републици Српској и Брчко дистрикту до сада је закључено 638 стечајних предмета укупне вриједности обавеза у износу 510 милиона КМ, те 407 милиона КМ је намирено повјериоцима.

Удио остварених прихода продајом имовине већи је за 49 одсто примјеном новог Закона, а трајање стечајног поступка скраћено је за 366 одсто. Односно, умјесто досадашњих 51, стечајни поступак сада траје 14 мјесеци.

Успјешно спроведене реформе у области стечаја и ликвидације представљају значајан корак напријед за цијелу БиХ, истичу у ИФЦ-у.

Њихов значај огледа се у позитивним промјенама које су донијеле пословном окружењу, правосудном систему и друштву у цјелини.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 19:40 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:42 Спорт

    Преглед најважнијих дневних спортских дешавања и информација из земље, региона и свијета.

  • 19:49 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:50 Временска прогноза

    Преглед временских и биометеоролошких прилика у земљи и региону.