Џентлмен је неко ко може да свира хармонику, али не зна. Без обзира да ли се по овом питању слажете са Томом Вејтсом или не, музички инструмент у облику кутије измишљен у Бечу постао је толико саставни дио француског насљеђа да многи вјерују да је измишљен у Француској.
Од пјесама Едит Пјаф до култне музике "Амелије" Иана Тиерсена преко бившег предсједника Валерија Жискара д’Естена, који је некада свирао „клавир за сиромаха”, хармоника је постала нешто попут националног амблема.
Тужна вијест онда за компанију "Maugein", једног од најстаријих произвођача хармоника у Француској, која се налази пред принудном ликвидацијом и затвориће радњу након 105 година снабдијевања 100 одсто инструмената направљених у Француској.
Основан 1919. године у Тилу (Корез) од стране Жана Могена послије Првог свјетског рата, "Manufacture Maugein" је 27. септембра стављен у принудну ликвидацију од стране Трговинског суда Бриве. Позната широм свијета, компанија је позната по томе што је снабдијевала познате француске бендове и музичаре као што су "Indochine", "Renaud" i "Bourvil".
До краја 1930-их имала је 150 запослених. Сада броји 10.
Прије 11 година ју је преузео Ричард Брандао, који је најавио затварање и навео да је компанија жртва кинеске конкуренције и „поремећаја пандемије ковида“. Упркос покушајима да диверзификује покретањем производње хармоника и електронских хармоника, наруџбине су престале
- Наша једина нада је била да се пробијемо на кинеско тржиште, гдје је раст и интересовање за хармонике највећи, али нисмо успјели - рекао је Брандао за новине "La Montagne". - Ово је упркос нашем учешћу на Међународном сајму музичких инструмената у Кини, највећем свјетском догађају у сектору - додао је он.
Ова вијест стиже само шест мјесеци након што је бивши предсједник Франсоа Оланд, садашњи посланик у Корезу, отворио Музеј хармонике вриједан девет милиона, Ците де л’аццордеон ет дес патримоинес, у Тилу.
Оланд је изјавио да ликвидација не значи нужно и крај компаније.
- То значи да ће у једном тренутку бренд "Maugein", посао "Maugein" и хармоника моћи да се наставе захваљујући новим инвеститорима. Они ћи сигурно сузити производну страну, али ће покушати да прошире дистрибуцију - рекао је Оланд радију Тотем.
Међутим, ако се не пронађу нови инвеститори, постоји велика шанса да се ово посебно француско музичко насљеђе изгуби.
(EuroNews)