Потврђено је велико откриће у дијелу Републике Српске када су у питању налазишта литијума, а истраживања се настављају у потрази за новим налазиштима.
Могућа налазишта литијума као сировине која је добила стратешки значај до сада у БиХ нису у потпуности истражена, а потврђена су једино у дијелу Републике Српске гдје су пронађене залихе које се процјењују на више од милион тона концентрата.
Тај податак су у петак потврдили представници “Центра за политике и управљање”, независне тинк танк организације из Сарајева, која је заједно с клубом Зелених у парламенту БиХ подстакла отварање јавне расправе о критичним материјалима, њиховим потенцијалним налазиштима и количинама којима се располаже како би се могла планирати њихова експлоатација.
"Литијум није до краја истражен, око Лопара пронађено је милион и нешто тона концентрата, али има га и даље уз Дрину те у централном дијелу земље па све до Херцеговине", рекао је новинарима Харис Абаспахић из ове организације која је прикупила и систематизовала до сада доступне податке о рудном потенцијалу у БиХ у којој постоје 143 потврђене локације са стратешким и критичним сировинама.
Тренутне резервне угља у БиХ процијењене су на пет милијарди метричких тона, а жељезне рудаче на 653 милиона тона.
Резерве боксита процијењене су на 120 милиона тона, а цинка и олова на по 56 милиона тона. Постоје и мање резерве магнезијума, мангана и антимона.
Колико има литијума?
Колико тачно има литијума, сировине која је од изузетног значаја за производњу батерија за електрична возила, не зна се.
Процјена о 1,5 милиона литијум карбоната темељена је на истраживању које је спроведено на подручју општина Лопаре и Угљевик. Додатна прелиминарна истраживања подстакнута су на подручју општина Чајниче, Језеро и Шипово као и у Бијељини, Зворнику и Брчком, а оперише се бројком од укупно 20 потенцијалних налазишта.
Цијена литијума би до 2040. могла порасти до 42 пута с обзиром на планове за декарбонизацију и нулту емисију ЦО2.
Према процјенама ММФ-а, сектор критичних сировина финансијски ће постати значајнијим од нафтног сектора у наредне двије деценије.