Побједа Доналда Трампа на америчким изборима могла би представљати проблеме за кинеске брендове тзв. брзе моде, посебно за јефтине брендове генерације З као што су Схеин и Тему.
Трамп је у понедјељак на посту на "Thrut Social-у" најавио додатних 10 одсто царине на кинеске производе, поврх свих царина које већ планира да уведе, а навео је да су ове тарифе казна за Кину која шаље "огромне количине дроге, посебно фентанила“, у САД.
У првом мандату од 2016. до 2020. године, Трамп је наметнуо протекционистичку политику, укључујући царине од 25 одсто на кинеску робу вриједну 50 милијарди долара, што је довело до трговинског рата са Кином.
Током кампање ове године, Трамп је рекао да ће увести царине од 60 одсто или више на кинеске производе.
Као одговор на Трампове изјаве од понедјељка, портпарол кинеске амбасаде Лиу Пенгју рекао је да "нико неће побиједити у трговинском или тарифном рату“.
Извјештај који је објавила Национална малопродајна федерација 4. новембра израчунао је да би амерички потрошачи могли да изгубе између 46 и 78 милијарди долара годишње у потрошачкој моћи.
Ако Трамп уведе универзалну царину од 10 одсто на сав увоз и додатних 60 до 100 одсто царине на робу из Кине, цијене одјеће би се повећале између 12,5 и 20,6 одсто, пише НРФ у извјештају. Потрошачи би смањили потрошњу на одјећу до 33 одсто, предвиђа извјештај НРФ-а.
Џефри Таусон, оснивач малопродајне консултантске фирме "TechMoat Consulting" са сједиштем у САД-у и Кини, рекао је да су Схеин и Тему популарни у САД-у управо због својих јефтиних производа. Рекао је да ће се потрошачи вјероватно суочити са повећањем цијена, осим ако се "ланци снабдијевања не преусмјере“, што је веома вјероватно.
Џејкоб Кук, извршни директор консултантске фирме за е-трговину WPIC Marketing + Technologies, понудио је алтернативни поглед.
Он је рекао да, чак иако се уведу царине на Темуов увоз, бренд ће "и даље бити конкурентан цијенама због нижих трговинских маржи и приступа јефтиним кинеским изворима“.
Схеин је познат по масовној производњи одјеће. Међутим, репутацију су нарушиле израбљивачке радне праксе и истраге које су показале да њени производи садрже отровне супстанце.
Одредба о трговини, названа "де минимис“, омогућава увозницима да избјегну плаћање увозних накнада на пошиљке мање од 800 долара ако иду директно потрошачима.