Немири у Бангладешу могу осјетно да утичу на модну браншу у Њемачкој, па чак и да изазову поскупљења.
Бангладеш је важна земља за производњу глобалне модне индустрије и краткорочно затварање фабрика може довести до застоја, рекао је генерални директор трговинског удружења ХДЕ Штефан Гент за дпа.
За потрошаче то може да значи више цијене и мањак неких артикала.
"У случају дужих застоја производње не могу се искључити проблеми са појединим брендовима“, рекао је Аксел Аугустин из Удружења за трговину текстилом, обућом и кожом (БТЕ).
"Међутим, сумњам да ће купци то уопште да примијете, јер су складишта пуна, посебно на почетку сезоне", додао је Аугустин.
Ако се вријеме не поквари, још може да се нуди љетна роба.
Послије Кине, Бангладеш је најзначајнија земља извозница одјеће за модну индустрију у Европи и Њемачкој.
Многе велике компаније као што су Зара, Хенес и Мориц (Hennes & Mauritz - H&M) и Кик нуде одјећу коју производе у Бангладешу.
У Њемачку је прошле године увезено робе из Бангладеша у укупној вриједности од 7,1 милијарде евра, према подацима Савезног завода за статистику. Многи артикли се притом из Њемачке извозе даље.
У Бангладешу је недавно поново било масовних протеста. Влада премијерке Шеик Хасине, која је у међувремену напустила земљу, увела је полицијски час и ангажовала полицију и војску. Према извјештајима, погинуло је више од 400 људи.