У ери брзих наруџби и инстант доставе, иза сваког оброка достављеног на кућни праг често се крије прича радника чији се радни услови не мијењају набоље – напротив.
Док се тржиште доставе хране све више ослања на спољне сараднике, радници остају у незавидној позицији – несигурни, под притиском и често без икаквог гласа у одлучивању о сопственој судбини. Најновији примјер долази из Њемачке, гдје велика промјена у стратегији једне од најпознатијих доставних платформи озбиљно уздрмава положај хиљада запослених.
Lieferando, позната компанија за доставу хране у Њемачкој, одлучила је драстично промијенити свој пословни модел – што укључује отпуштање око 2.000 достављача. Како јављају њемачки медији, до краја године многи ће возачи остати без посла, посебно у Хамбургу, који је овом одлуком најтеже погођен.
Компанија планира да се више ослони на вањске сараднике, односно приватне логистичке фирме које већ имају сопствене достављаче. Такав потез правдају потребом за бржом и поузданијом услугом, јер тржиште, како наводе, све брже еволуира, а конкуренција расте.
Ослањање на партнерске фирме
У неким мањим градовима, попут Либека, Висбадена и Бохума, доставу ће убудуће вршити партнерске фирме. Сличан модел већ је тестиран у Берлину, а биће примијењен и на поједине дијелове главног града, преноси Фениx Магазин.
Lieferando послује под окриљем холандског гиганта Just Eat Takeaway, а до сада су њихови возачи углавном били стално запослени путем сестринске фирме Takeaway Express. Иако компанија тврди да ће већина достављача остати у радном односу, око пет посто испорука биће препуштено вањским партнерима.
Синдикалне критике
Представници синдиката и радничких вијећа оштро критикују ову промјену. Наглашавају да овакве одлуке често воде ка несигурним и лоше плаћеним облицима рада, гдје достављачи губе основна радна права. Европска комисија већ је реаговала на сличне праксе доношењем Директиве о раду преко платформи, али она још није имплементирана у националне законодавне оквире.
Запослени у редовном радном односу
Lieferando је до сада био међу ријетким фирмама у сектору која је своје раднике запошљавала у редовном радном односу, због чега је имао подршку синдиката. Међутим, ситуација се сада мијења, а синдикални лидери упозоравају да ће борба за равноправне радне услове постати много тежа. У Хамбургу су већ најављени нови штрајкови упозорења, а синдикат НГГ наставља да тражи колективни уговор и минималну сатницу од најмање 15 евра за све достављаче – без обзира за кога формално раде.