На 1.023 евра бруто плате у Хрватској за радника испод 30 година, послодавац на руке раднику исплати 838,36 евра, док у ФБиХ исплати 590 евра. Дакле радник на исту бруто плату добије готово 250 евра мање од радника у Хрватској. Уколико је радник старији од 30 година, тај износ разлике је нешто мањи – око 165 евра. Ово је посљедица фискалног оптерећења на рад од 41,5% у ФБиХ односно чињенице да немамо фискалних реформи. Чак је и ентитет Република Српска успио урадити некакве реформе па спустити збирну стопу доприноса на 31% (због тога је минималац 900 КМ).
Објавио је ово данас Адмир Чавалић, посланик Странке за БиХ у Представничком дому ФБиХ и економски аналитичар, у колумни која је објављена на порталу "Истрага".
"Управо на крилима фискалних реформи се у задњих пар година причало о минималној плати од 1.000 КМ нето. Та плата би била трећи корак, односно резултат спуштања фискалног оптерећења на рад у ФБиХ (измјене два закона, о доприносима и порезу на доходак). Ово се није десило, али јесте уредба која прописује 1.000 КМ минималну плату нето. Некако се провукла под тачком 'разно' на сједници Економско-социјалног савјета и то прегласавањем представника послодаваца", написао је и додао:
"Знам да ће ово звучати бајно, али економија је сложена наука, а економска реалност, поготово босанскохерцеговачка, још сложенија. Шта очекивати ако урадите задњи корак, без прва два? Вјероватно пад. Пад запослености прије свега. Процјене су да је у старту 20.000 до 30.000 радника у ФБиХ угрожено. Или ће радити за 1.000 КМ нето мјесечно или неће радити (знам да је то онима који су оперисани од наше реалности једноставно казати). Али то је тек почетак. Они радници који преживе ову уредбу ће вјероватно имати прилику да се упознају са ужасном праксом названом 'коверта' тј. враћањем дијела плате послодавцу. Истина ова пракса и сада постоји – на срамоту послодавцима који је користе – али ће се сигурно интензивирати јер не можете уредбом тек тако уредити висине плате", наводи он.
"Да је повећање 5-10%, то је разумљиво, али за готово 400 КМ, плус сви припадајући трошкови фискалних намета (идемо на износ од 600 КМ и више), то не. Посебно не за готово трећину федералне привреде која је у губитку. Како очекивати од губиташа за дижу трошкове плата од минимално 600 КМ мјесечно? Затварање фирме (као у Приједору прошле године), 'коверта', откази или нешто треће?", упитао је у колумни објављеној на поменутом порталу.