Генерални директор "Електропривреде"

Петровић: Неповољна хидролошка ситуација, цијена и даље најнижа у окружењу

  • Извор: СРНА
  • 24.02.2025. 21:11

Генерални директор "Електропривреде" Републике Српске Лука Петровић рекао је да систем "Електропривреде" и даље има могућност да одржава ниже цијене електричне енергије него у окружењу, али да је хидролошка ситуација и у овој години у Српској неповољна.

Петровић је изјавио да је данас на састанку са предсједником Владе Српске Радованом Вишковићем анализирано стање у "Електропривреди" Српске, која у свом саставу има пет производних и пет дистрибутивних предузећа.

Он је навео да током хидролошких неповољних година "Електропривреда" мора куповати електричну енергију, а када је хидролошки повољна година, као што је то била 2023, онда се остварују финансијски плусеви.

"Ону енергију коју купимо не успијевамо префактурисати грађанима и привреди Српске. Електрична енергија је ресурс Српске који ми нисмо наградили квалитетном цијеном. Цијена за грађане је 77,7 КМ за 1.000 киловат-часова електричне енергије, за привреду је та цијена око 148 КМ", рекао је Петровић и додао да су ове цијене у окружењу много веће.

Он је навео да ће бити направљен сет закључака који ће Влада разматрати и додао да су видљиве потребе за рационализацијом свих врста трошкова у систему "Електропривреде".

"Важно је да морамо покретати само оне инвестиције од којих ћемо добијати повећање погонске спремности, смањење дистрибутивних губитака и повећање производње електричне енергије", рекао је Петровић.

Он је додао да су сва средства која се добију од продаје електричне енергије усмјерена искључиво у производна предузећа.

"Остатак средстава, до којих можемо доћи само ако је хидролошки повољна година, онда се усмјерава у инвестиције", рекао је Петровић.

Он је додао да је видљиво да је у наредним годинама потребна већа пажња термоелектранама, јер су оне старе 40 година, а одређене боље зоне рудника искориштене.

"Имамо лошији квалитет угља од оног какав је био. Имамо мању калоричну моћ, а то значи мању произодњу електричне енргије. Ове године планирано је да Термоелектрана `Гацко` обави капитални ремонт у трајању од 100 дана. Та термоелектрана је у поступку изградње система за пречишћавање угља", рекао је Петровић.

Када је ријеч о хидроелектранама, Петровић је подсјетио да "Хидроелектране на Требишњици" инвестирају у пројекат Хидроелектрана "Дабар", а "Хидроелектране на Дрини" у пројекат у "Хидроелектрана на Бистрици".

"Ти послови су прилично поодмакли", поручио је Петровић.

Он је додао да је за "Хидроелектране на Врбасу" прошла година била изузетно неповољна.

"Стандардна цијена у `Бочцу` је око 55 до 57 КМ, а у 2024. години та цијена је била 101 КМ по мегават-часу произведене електричне енергије, а то је значило и драстично сувенционисање од матичног предузећа да би `Бочац` уопште био стабилан", рекао је Петровић.

Он је навео да систем "Електропривреде" Српске и даље има могућност да одржава ниже цијене електричне енергије него у окружењу.

Петровић је навео да је у ФБиХ цијена електричне енергије за привреду 90 евра по мегават-часу, а у Српској 75 евра.

"Цијена за грађане је око 39 евра по мегават-часу, а у Црној Гори више од 50 евра, а у Србији од 50 до 200 евра по мегават-часу", рекао је Петровић.

Он је навео да су грађани Српске у јануару ове и децембру прошле године користили 20 одсто више елекричне енергије.

"У тим мјесецима имали смо изузетно велике увозе електричне енергије, дневно се увозило од милион и по КМ до два милиона КМ и то по цијенама од 180 до 250 евра по мегават-сату", рекао је Петровић.

Он је навео да је и у овој години лоша хидрологија у Српској.

"Када то саберемо у некој тржишној вриједности могу да кажем да је то око 150 милиона КМ минуса у систему `Електропривреде Српске`", рекао је Петровић.

Он је додао да, уколико се хидролошка ситуација не поправи у наредном мјесецу, електрична енергија ће морати да се купује по много већој цијени.

Састанку са премијером Републике Српске присуствовали су и представници пет производних предузећа из енергетског сектора Српске, те предсједници надзорних одбора у тим предузећима.

Пратите нас и путем Вибера