Нема говора о било каквој приватизацији у систему Електропривреде Републике Српске, па ни о оној коју неки помињу, а тиче се предузећа РиТЕ Угљевик, јасно и гласно ово каже први човјек система.
Лука Петровић истиче да никакав договор није направљен ни са Новом Алумином а ни са Словенцима. Он наглашава да све што ЕРС ради је супротно приватизацији.
Урађена је докапитализација и повећано власништво над овим предузећем.
"Сада је проценат власништва Републике Српске у Угљевику 85%. нама фале још двије докапитализације, то значи да ћемо 2026 год ине бити власници 90 и више процената и онда ћемо моћи откупити све остале акционаре", каже Петровић.
План је да Угљевик до 2027 буде 100% у власништву Владе кроз ЕРС. Проблеми и арбитраже угљевичког гиганта су транспарентни кажу у овом предузећу и додају да се све ради како би се они превазишли. Томе свједочи и актуелни ремонт и боље стање на депонији угља. Угљевик има перспективу поручују челници.
"Имају, сада за сада, уредно снабдијевање угља, тренутно је на стању од 30 до 40 хиљада тона угља планирано је да до завршетка ремонта у ових 15 дана тај износ буде око 150.000 тона што је довољна залиха када ТЕ уђе у погон", рекао је Иван Копривица, извршни директор за техничке послове ЕРС-а.
Није Угљевик једини проблем са којим се ЕРС успјешно бори. Успјешно ће кажу направити и свој информациони систем након напуштања онога који се зове САП. Циљ је милионска уштеда.
"То значи имаш свој софтвер. Раде га твоји људи и одржавају га твоји људи и не треба ми нико други да ми одржава софтвер", објашњава Петровић.
За плаћање САП система из Српске је у Њемачку за протеклих 16 година отишло око 75 милиона марака. Сваке године су се куповале и лиценце, истиче Петровић.