Једна од најразвијенијих регија у Босни и Херцеговини – названа и долином милионера – је Западна Херцеговина.
Када прођете овом регијом нећете видјети велике зграде, широке авеније, па чак ни високе фабричке димњаке карактеристичне за неке друге дијелове БиХ. Заправо, овај дио БиХ чине четири релативно мала мјеста – Широки Бријег, Груде, Посушје и Љубушки.
Али, тек када погледате број успјешних компанија које овдје послују и њихове резултате, онда схватите да се ради о регији која има посебан предузетнички дух и специјалну "жицу" за прављење новца.
"БизнисИнфо.ба" је направио преглед најуспјешнијих компанија у овој регији, са њиховим укупним приходима и зарадом у 2024. години, укључујући област пословања и власничку структуру.
У овом прегледу узели смо у обзир само оне компаније које имају годишње приходе више од сто милиона КМ, те смо их разврстали по градовима.
Груде
Највећа фирма у Грудама је Виолета у власништву Петра Ћорлуке. Компанија је лани имала приходе од 442 милиона марака и добит од 57,5 милиона.
Компанија је лани отворила велику фабрику картонске амбалаже. У току је реализација још једне велике инвестиције – шопинг центра и хотела у Грудама. Ове године граде још једну нову фабрику у Грудама за своју основну дјелатност.
Све ово се дешава након што су покренули производњу и фабрици Ласта Чапљина. Уз све то, Ћорлука је власник неколико хотела на хрватској обали и у БиХ.
Често се заборавља да у Грудама послује још једна велика фирма а то је Графотисак. Ова компанија у 2024. је имала приходе од 146,6 милиона марака и добит од 16,1 милион марака. Власници фирме су Марко и Никола Врањеш.
Посушје
Највећа фирма у Посушју је Лагер у власништву Миленка Башића. Фирма је прошле године имала приходе од 282,3 милиона марака и добит од чак 83 милиона КМ.
Групација Лагер низ година је регионални лидер у продаји и сервисирању грађевинских машина и рударске опреме те генерални заступник највећих свјетских произвођача грађевинских машина. Посљедњих година много улажу у енергетске пројекте у БиХ и региону.
Друга највећа фирма у Посушју је Мивико, која се бави производњом електричних каблова. Лани су имали приходе од 206,9 милиона КМ и добит од 16,8 милиона. Основана је 2008. године у Посушју, а њен власник је Дамир Вицан. Ових дана су најавили отварање новог производног погона чиме ће додатно учврстити своју позицију регионалног лидера.
Још једна велика компанија је Планет, која је прошле године остварила приходе од 152,3 милиона и зараду од 14,2 милиона. Фирма се бави дистрибуцијом робе широке потрошње а власник је Краснодар Петровић.
Посушје се може похвалити још једном више него успјешном компанијом добро познатом у цијелој БиХ, а ријеч је о Вокелу. Компанија је лани имала укупне приходе од 113,3 милиона и добит од 12,2 милиона марака. Власник је Радица Лончар. Основна дјелатност је увоз, извоз и продаја материјала за водоводне инсталације, транспортних и дистрибуцијских водовода, керамике, санитарија, паркета, ламината те уређаја и опреме за централно гријање и климатизацију. Имају мрежу својих центара широм БиХ.
Иначе, преко приходе веће од сто милиона КМ у Посушју има и фирма Мегле која је у страном власништву.
Широки Бријег
Највећа фирма у Широком Бријегу су ТТ Кабели који су лани имали приходе од 357,4 милиона КМ и добит од 17,5 милиона, у власништву породице Кожул.
Компанија је водећи произвођач нисконапонских каблова у југоисточној Европи. Након производње првих пар метара кабела у љето 2008. године, сада опскрбљују све главне велетрговце и стручњаке за каблове у Европи, Африци, Блиском истоку а продрли су на тржиште Сјеверне Америке. Оснивач фирме Јосип Кожул преминуо је прије двије година а посао је наслиједила породица.
Слиједи компанија Фил с приходима од 215,7 милиона али са још већом зарадом која износи чак 28,5 милиона. Већински власник компаније је Марио Чолак. Фил је водећи произвођач алуминијских профила за грађевинарство и индустрију, фирма на тржишту постоји већ 20 година. Прије неколико дана су отворили нову фабрику у Карловцу у Хрватској. Инвеститор су и у сектору производње електричне енергије.
Међу највећим компанија је и фирма МЦИ с приходима од 184,8 милиона и добити од 11 милиона марака у 2024. години. Власник компаније је Миљенко Црњац. Примарна дјелатност је трговина и заступање домаћих и иноземних робних марки, с посебним нагласком на дистрибуцијску улогу на тржишту Босне и Херцеговине.
Ту су и фирме Лукас ТП Накић која је имала приходе од 166,8 милиона КМ и добит од 17,7 милиона, те Намекс с приходима од 148 милиона и зарадом од 11,4 милиона у прошлој години. Ове двије компаније су у власништву породице Накић.
Намекс је водећи малопродајни ланац супермаркета који дјелује на подручју Херцеговине. Лукас ТП Накић један је од највећих увозника и дистрибутера у БиХ за широки распон намирница и производа за домаћинство од реномираних европских и регионалних произвођача.
Не смије се заборавити компанија Мепас с приходима од 165,7 милиона и добити од 20,4 милиона марака, у власништву породице Грбешић. Успјешна предузетничка породица из Босне и Херцеговине у свом власништву има низ компанија у Хрватској које се убрајају у лидере тамошње индустрије. Власници су фирми Сапонија, Бродомеркур и Кестлин у Хрватској. Ове фирме под њиховом управом послују све боље. Такође, преузели су познати Хотел Парк у Макарској. Власници су и луксузног хотела у Мостару уз највећи херцеговачки шопинг центар Мепас Мол.
На крају, компанија која је у прошлој години први пут прешла праг од сто милиона КМ годишњих прихода, је Бернина Широки Бријег. Власник је Иван Хркаћ. Лани су имали прихода од 114,7 милиона марака и добит од 5,8 милиона. Баве се трговином на велико воћем и поврћем, између осталог и увозом банана.
Љубушки
Када је ријеч о Љубушком, у том граду такође има доста богатих и успјешних предузетника. Ниједна компанија не прелази од сто милиона КМ прихода, али су двије на самом прагу и вјероватно ће га ускоро прећи, па ћемо их овдје споменути и свакако даље пратити.
Једна је фирма Џајић-Комерц д.о.о. чија је основна дјелатност увоз, дистрибуција и продаја робе широке потрошње свјетски познатих брендова. Фирма је лани имала 99,6 милиона КМ прихода и 8,5 милиона КМ добити. Власници фирме су Горан и Младен Џајић.
Друга је фирма Јур Пром која је лани имала приходе од 99 милиона КМ и добит од 9,5 милиона. Ова компанија се бави трговином ауто дијеловима а власница је Пламенка Јурчић.