Након што је најављено поскупљење горива сви само чекају да виде колико ће да поскупе и основне животне намирнице јер гориво обично, повуче и све остало.
"Сигуран сам да су та поскупљења неоправдана. Зашто то кажем. Ево, ако узмемо поскупљење горива о којем причамо, које ће изазвати нови талас поскупљења, кад гориво поскупи цијене иду горе, кад падне цијена горива, цијене остају на истом нивоу, значи цијена не појефтињује", рекао је Драган Јошић из Удружења потрошача "Реакција".
Већ се спекулише да би веће цијене могли да добију месо, брашно, кафа, чоколада и пекарски производи. Врећа брашна могла би са 25 на 28 марака. Грађани одмахују главом. И сада је све већ прескупо.
"Поскупљују неке животне ствари за просјечан стандард нас обичних људи. То је оно што баш није ни популарно, ни добро, али то је тако", кажу грађани.
Како ће грађани изаћи на крај с тим?
"Па како знају и умију. Није им прво поскупљење, а вјероватно ни посљедње", кажу грађани и додају:
"Намучиће се као стално што се муче. Требало је повисити плате, па пензије, него овако што повисују то је све слабо".
Савез синдиката годинама прати цијене основних животних намирница. Процјењују да ће и даље расти.
"У мјесецу децембру литар уља смо могли да купимо за 2.60 до 2.70 КМ. Данас је литар уља минимално 3.15 фенинга што представља преко 15 посто поскупљења. Телетина је поскупила с 25 на минимално 28 КМ, преко 14 посто, свињетина , свињетина за преко 15 посто. Цијена јаја је отишла за 15 посто", рекао је Ведран Јуришић из Савеза синдиката Републике Српске.
Потрошачка корпа за новембар прошле године износила је 2 650 марака. Са просјечном платом у Српској грађани су успјели да је покрију тек 54 одсто.