Na pojedinim benzinskim pumpama u Srpskoj gorivo nije odgovarajućeg kvaliteta, čemu svjedoči i podatak da su tim poslovnim subjektima inspektori u 2021. godini napisali 32 prekršajna naloga u vrijednosti od 388.000 KM.
U Inspektoratu Republike Srpske kazali su da su u toku 2021. godine u oblasti nafte i gasa obavili 1.324 kontrole, te da su uzeli 2.189 uzoraka goriva.
"Laboratorijskim analizama u 17 slučajeva utvrđena su odstupanja u odnosu na parametre definisane Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva", kazali su u Inspektoratu, prenosi "Glas Srpske".
Naglasili su da je najčešća neusaglašenost tečnog naftnog goriva prisutna kod dizela u pogledu parametra "tačka paljenja", čiji standard je propisan Odlukom o kvalitetu tečnih naftnih goriva.
U Inspektoratu podsjećaju da kontrole usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva obavljaju u dva perioda, odnosno ljeti i zimi.
Neki vozači u Srpskoj navode da pojedine pumpe treba izbjegavati u širokom luku.
"Pored toga što je gorivo skupo, ono je na pojedinim benzinskim pumpama i nekvalitetno. Nažalost, točimo i gorivo nikakvog kvaliteta koje papreno plaćamo, što nanosi i veliku štetu vozilima. Automehaničari nas i savjetuju da ne idemo na pojedine pumpe i da tamo ne točimo gorivo jer su se uvjerili da loš kvalitet goriva kod velikog broja vozila dovodi do kvara", navode vozači, prenosi pomenuti portal.
Cijene goriva na benzinskim pumpama u Srpskoj idu uzlaznom putanjom od početka ove godine, pa je na pojedinim pumpama litar dostigao i cijenu od 3,75 KM.
Međutim, sve su prilike da se tu korekcije neće zaustaviti jer naftaši najavljuju dalji rast cijena, piše "Glas Srpske".
Prema njihovim prognozama, litar će ubrzo koštati i četiri marke, pa i više. Kako navode, sve zavisi od ulaznih cijena, što, kako kažu, sve zavisi od rafinerija u okruženju.
Kazne zbog marži
Inspektori u Srpskoj od početka marta kontrolišu poštivanje uredbe o ograničenoj marži na naftne derivate.
Na osnovu toga izdata su 202 prekršajna naloga u vrijednosti od oko 1,5 miliona KM, dok utvrđena protivpravno stečena imovinska korist iznosi 139.287 KM.