Један младић из БиХ привремено се налази у Швајцарској гдје је прошетао познатим трговачким центром и показао цијене у тамошњим трговинама.
Ово је био његов начин да утјеши људе са ових простора и покаже колико се заиста разликују цијене на полицама. Пратиоцима на ТикТоку у видеу је показао цијене воћа и поврћа, те колико се разликују од цијена у БиХ.
“Да би овдје купио паприке мораш бити мултимилионер, килограм кошта 10 евра. Па ја у Какњу имам два пластеника, могли смо бити милијардери. Клементина је шест и по франака, то је три и по евра по килограму. Лимун је једино океј, манго је три евра, али јабуке… Ја кући имам 48 стабала, једна врста кошта два и по евра, друга евро и по, али ми ово бацамо људи моји. Ракију од њих правимо, а овдје три евра кила. Са друге стране, 100 грама пилетине је три евра”, рекао је Ајдин.
Његове пратиоце ова информација није баш утјешила будући да су свјесни колике су плате у Швајцарској. Сматрају да с обзиром на то Швајцарци те скупе цијене ни не осјете на својим џеповима.
“А зараде 5.000 евра, мани се те приче”, “О чему ти причаш, мој брат живи у Цириху, ради изолације станова и има 7.000 франака плату”, “Па да зарађујем 20.000 евра не може ми бити нормално да је килограм паприке 10 евра”, поручују му.
Разлика у просјечним годишњим нето примањима широм Европе је запањујућа, оцјењује "Еуроњуз". Лани се просјечна годишња зарада кретала од 85.582 евра у Швајцарској, што је знатно више од било које друге земље у регији. Међу 32 земље Хрватска је лани била на 28. мјесту с просјечном платом особе без дјеце од 12.330 евра.
Просјечна годишња нето плата израчунава се тако да се од бруто годишње плате одузму порези на доходак и доприноси за социјално осигурање те додају породични додаци. Различите породичне ситуације, попут самца и број уздржаване дјеце, утичу на нето зараду.
Након Швајцарске, Исланд и Луксембург имају просјечну плату од 53.885 евра, односно 49.035 евра. Норвешка и Холандија такође забиљеже нето зараду већу од 45.000 евра. Просјечна нето плата у ЕУ износила је 28.217 евра, при чему је 14 земаља рангирано изнад просјека, а 18 испод.