Минималац у Српској од 900 до 1.300 КМ, у зависности од сложености посла и образовања, посвађао је социјалне партнере. 900 КМ за неквалификоване и полуквалификоване раднике, 950 КМ за трећи степен образовања, 1.000 КМ за средњу стручну спрему и 1.300 КМ за високу стручну спрему, то је коначна одлука Владе. Из Занатско – предузетничке коморе кажу да би ово могло да запетља ситуацију код послодаваца.
"Ко, заправо, је релевантан да уради адекватну процјену тог радног мјеста, која стручна спрема треба? Дакле, и ови сви разреди који ће се десити као основица за обрачунавање плата, не мислим да ће пуно утицати на предузетнике и на овај сектор. Ја сам само љута на представнике синдиката који упорно говоре како људи из малог предузетништва и овог реалног сектора стално дају коверте и потпирују сиву економију, што стварно није тачно", рекла је Жана Арсић, предсједник занатско-предузетничке коморе регије Бањалука.
Незадовољни су у Савезу синдиката Републике Српске. Траже од Владе да се врати за преговарачки сто у вези с увођењем новог система плата. Кажу да су приједлози на сједници Економско - социјалног савјета били неприхватљиви.
"То отвара могућност појединим послодавцима да могу и даље злоупотребљавати, да кроз систематизације радних мјеста мијењају стручну спрему неопходну за обављање послова.Оно што је посебно изазвало незадовољство код нас су износи најнижих плата, јер сматрамо да су они изразито мали и још су додатно смањени у односу на првобитни приједлог, посебно када су у питању КВ радници, односно ССС, којих највише има у привреди", рекао је Горан Станковић, генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске.
Синдикат не може бити незадовољан овим рјешењима, каже министар рада. Данијел Егић поручује и да се нема гдје враћати, када прича о новом систему није ни започета.
"Прије свега пробили смо рокове за то, све у настојању да се постигне договор. Још од 2018. на Економско – социјалном савјету није донесена одлука о најнижој плати и увијек ту непопуларну мјеру, да тако кажем, треба да каже Влада. Тако да једноставно социјални партнери на крају крајева знају и ако се не договоре, Влада ће то да донесе", рекао је Данијел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
С економске логике разумно је да они са вишим степеном квалификација имају и вишу плату. Међутим, то ће, свакако, довести до повећања трошкова рада у сваком пословном субјекту, кажу економисти. Тако бисмо могли да очекујемо и нова поскупљења.
"Они спретнији и људи који дугорочније размишљају можда ће покушати искористити неки унутрашњи, реорганизовати посао, неке раднике који оду у пензију не замјењују новим радником, него да унапређењем технологије, аутоматизацијом процеса, успију задржати те трошкове у мјери у којој је то било и планирано и на тај начин бити повољнији на тржишту", рекао је Саша Грабовац, извршни директор Удружења економиста Републике Српске "Swot".
Неће нас значајније оптеретити, то је реакција Уније послодаваца Српске на одлуку Владе. Кажу, још током преговора, овакав приједлог им је био прихватљив.