Енергетска криза изазвана одговором ЕУ на сукоб у Украјини довела је до највећег колапса животног стандарда у Њемачкој од Другог свјетског рата, као и до пада економске производне активности који је упоредив са оним за вријеме финансијске кризе 2008. године, пише британски "Гардијан" позивајући се на анализу стручњака бивших савјетника њемачке владе.
У заједничком документу чији је циљ да прикаже дубину актуелне економске кризе, стручњаци су објаснили да је 2022. године у Њемачкој забиљежен највећи пад реалних плата у од 1950.
"Неуспјех да се заштити њемачка индустрија од скока цијена енергената прети да претвори 2020-те у 'изгубљену деценију за Њемачку' и додатно подстакне успон десничарске Алтернативе за Њемачку (АфД), наводе аутори у документу који је објавио Форум за нову економију, а преноси РТ Балкан.
"У доба сукоба и геополитичке кризе, успон АфД-а је позив на буђење. Пад животног стандарда који су доживјели Нијемци је без преседана од Другог свјетског рата", рекла је једна од аутора извјештаја, ванредни професор економије на Универзитету у Масачусетсу Изабела Вебер.
Вебер је била у стручној комисији коју је Влада Њемачке задужила да покуша да помогне у спријечавању раста цијена енергената за фирме и домаћинства 2022. године. Њен сарадник на извјештају је проф. Том Кребс, који је био виши савјетник у Министарству финансија Њемачке под вођством Олафа Шолца.
Међународни монетарни фонд прогнозирао је да ће раст њемачке економије 2024. и 2025. године бити нижи од било које упоредиве напредне економије осим Аргентине, преноси "Гардијан".
У посљедња три мјесеца 2023. године њемачка економија је опала за 0,3 одсто и додатан пад се очекује и у првом кварталу 2024. године. Два узастопна квартала пада се сматрају техничком рецесијом.
Вебер и Кребс су израчунали су да су реалне зараде мјерене у односу на прогнозе прије кризе пале за 4 одсто од априла 2022. до марта 2023. године, док је производња пала за 4,1 одсто.
Када се урачуна штета изазвана пандемијом, стварна производња на крају 2023. била је око 7 одсто испод нивоа прије кризе. Истовремено, реалне плате су у 2023. години биле 10 одсто испод нивоа прије кризе.