Цијене рибе пред божићни пост, који почиње крајем новембра, на прошлогодишњем су нивоу и не би требало да се мијењају, јер све зависи од добављача, који кажу да нема потребе за подизањем цијена.
Како су за "Независне" казали из неколико рибарница, тек на почетку поста ће сигурно знати да ли све остаје на досадашњем нивоу.
Из рибарнице "Код Љиље" из Бањалуке кажу да, ако набављачи не буду дизали цијене, неће ни они.
"Не знамо да ли ће поскупљивати, све је до набављача. Не би требало, али не смијем гарантовати. Тренутно шаран живе ваге кошта 13,5 КМ/кг, док је очишћен 17 КМ/кг. Пастрмка очишћена је 13 КМ/кг. Орада и бранцин очишћени коштају 23 КМ", рекли су за "Независне" из рибарнице "Код Љиље".
Како кажу, сада се доста тражи ослић, који кошта 7,5 КМ/кг.
"Од прошле године, односно од Никољдана се нису мијењале цијене, само је шаран за 0,50 КМ скупљи", додали су.
И из рибарнице "Пецо Фиш" из Бањалуке кажу да се код њих цијене нису мијењале, те да шаран кошта 14 КМ са обрадом, док је амур 10 КМ.
Да је нешто јефтинији шаран живе ваге, бар у том крају Семберије, потврђују из рибарнице "Дарко-Л" Бијељина, који се, истичу, највише и купује за вријеме поста.
"Остале рибе су остале на прошлогодишњем нивоу, тј. од васкршњег поста, те се ништа драстичније неће мијењати. Шаран је 12 КМ/кг, толстолобик 7,5 КМ/кг, амур 8,5 КМ/кг, пастрмка 13 КМ/кг, док димљени шаран кошта 30 КМ/кг, а бијели ослић од 8,5 до 10 КМ/кг. Плави ослић кошта седам КМ/кг, а скуша осам КМ/кг", наводе из ове рибарнице.
Према њиховим ријечима, још ће се видјети да ли ће остати овакве цијене.
"Разговарао сам са произвођачима, а они још увијек нуде цијену коју би, бар ми инсистирамо, требало да спусте због тржишта и куповне моћи становништва. Све је поскупјело, па би и то требало мало кориговати, али они негодују", казали су из рибарнице "Дарко-Л".
Појашњавају да Србија прави разлику, јер је код њих риба мало јефтинија, тј. ПДВ је нижи за животне намирнице, па је и цијена нижа.
"И наши људи тамо гравитирају, тј. одлазе у Србију да купе рибу. А иначе, куповна моћ је ниска, не могу себи људи да приуште рибу усљед свих ових поскупљења", додају.
Како је казао за "Независне" Зоран Тепић, директор фирме "Тропик рибарство - рибњак Јањ", када је у питању рибарство, нема неких показатеља да би се цијене могле дизати.
"Бар што се тиче велепродаје и нас, примарних добављача велетрговачких ланаца, јер нема потребе, и с наше стране неће бити повећања цијена. Што се тиче извоза, он је солидан, риба се на свим тржиштима добро тражи. Једино што је упитно, као и сваке године, јесте изазов са шараном. Традиционално, наши конзументи траже доста шарана, а домаће производње има колико има", рекао је Тепић, који је додао да производња шарана расте, али не довољно брзо.
"Ми сарађујемо и унутар групације произвођача и прерађивача рибе РС са произвођачима шарана, тако да прерађујемо и пласирамо производе од шарана. Сваке године се тражи много више, тако да ће бити увоза, али се може очекивати да ће код те врсте рибе, због велике потражње, а мале понуде, доћи до повећања цијене. Код других врста морских увоза, ту је мање-више све стабилно", закључио је Тепић.