Иако је вакцинација малих преживара у БиХ смањила клиничку појаву бруцелозе код животиња и људи, ова болест није искоријењена, па су тако од почетка године у Српској забиљежена два случаја код људи.
Бруцелоза је подмукла болест, па уколико се инфицирани људи не лијече, могу имати озбиљне посљедице по здравље. Из разлога што често може бити и слабо испољена, стручњаци истичу да значајан број инфекција код људи и не буде регистрован.
"У прошлој години било је 13, а у 2023. години 23 случаја бруцелозе", истичу из Института за јавно здравство Републике Српске за "Независне новине".
Да је ова болест честа на нашим просторима, свједоче и посљедњи примјери из Црне Горе, гдје су у овом мјесецу забиљежена два случаја овог обољења код људи. Такође, бруцелоза се појавила и на подручју Витеза, а обољење је утврђено код двоје јагњади и једне овце.
Од бруцелозе су и ранијих година оболијевали људи у БиХ, а том приликом докторица Ениса Шаботић, начелница Инфективног одјела Кантоналне болнице "Др Ирфан Љубијанкић" у Бихаћу, објаснила је симптоме ове болести.
"То је болест која почиње симптомима температуре, знојења и малаксалости, али се врло често јављају и коштано-зглобни облици, који могу довести до инвалидности ако се не лијече на вријеме", навела је Шаботићева.
Иначе, бруцелоза је узрокована бактеријом Brucella melitensis biovar 3 и од 2001. године је ендемска у Републици Српској и цијелој БиХ.
Из Ветеринарског института Републике Српске "Др Васо Бутозан" истичу да ова врста бруцела инфицира козе, овце, говеда, коње, свиње, дивље свиње и преживаре, глодаре и друге животиње.
"Она је и опасна зооноза и узрокује мелитококозу људи. Најчешће се шири трговином животиња без ветеринарског надзора, а инфициране животиње, козе и овце, те њихово месо и млијеко, најчешћи су извор заразе за људе", наводе они.
Од 2009. године сузбијање мелитококозе у Републици Српској и БиХ врши се вакцинацијом малих преживара, а вакцина је обавезна и бесплатна за фармере.
"Упркос томе, постоје фармери који не вакцинишу своје овце и козе и на тај начин их излажу инфекцији и поспјешују ширење бруцелозе. Из овог разлога бруцелоза се на фармама говеда, оваца и коза у Републици Српској и остатку БиХ и даље региструје из године у годину, а сваке године се редовно биљежи и оболијевање људи", истичу из Ветеринарског института.
Они објашњавају да, осим евентуалног побачаја, клиничких симптома код животиња практично и нема.
"Инфициране овце и козе фармери често описују најбољим јединкама у стаду, и оне заиста тако изгледају, па су бруцелозне животиње често предмет нелегалне трговине без ветеринарског увјерења", кажу они.
Из Ветеринарског института Српске подсјећају на 2008. годину, када је у БиХ било инфицирано 25.000 говеда, оваца и коза, на преко 2.000 локација, а било је обољело и 994 људи.