Усљед високих температура, које ових дана често прелазе 35 степени Целзијуса, здравствене установе широм Републике Српске биљеже пораст броја пацијената, а углавном је ријеч о особама са већ постојећим хроничним здравственим проблемима.
Како је саопштено из бањалучког Дома здравља, помоћ најчешће траже пацијенти са кардиоваскуларним болестима, хипертензијом, срчаним аритмијама, коронарном болешћу, као и особе с обољењима мускуло-скелетног система.
"Високе температуре додатно исцрпљују организам, а пацијенти се жале на умор, поспаност, вртоглавице и промјене расположења“, наводе из ове установе.

Неутјешни отац убијених дјечака са Цетиња послао емотивну поруку: Данас би његов син славио рођендан
Додају да до сада у амбулантама породичне медицине нису забиљежени случајеви сунчанице нити топлотног удара, али се интервенције Службе хитне медицинске помоћи чешће обављају у поподневним и вечерњим часовима, нарочито на јавним мјестима, када су температуре највише.
Најчешће дијагнозе везане за високе температуре су топлотна исцрпљеност, дехидрација, колапси, погоршања хроничних стања (посебно срчаних и плућних болести) те несвјестице изазване врућином. Најугроженији су старије особе, мала дјеца, труднице, као и особе које раде или бораве на отвореном, грађевински и комунални радници су међу најизложенијима.
"Грађани се најчешће жале на малаксалост, вртоглавицу, краткотрајни губитак свијести, главобоље, мучнину, отежано дисање, убрзан пулс, али и опекотине и алергијске реакције. Све то може бити посљедица ширења крвних судова и пада крвног притиска, дехидратације или поремећаја електролита“, упозоравају љекари.
Препоруке за заштиту здравља током врућина
Дом здравља Бањалука апелује на грађане да се у данима екстремних врућина придржавају сљедећих препорука:
- Избјегавати боравак на сунцу између 10 и 17 часова;
- Уносити довољно течности - 2 до 3 литра дневно, по могућности воде, чајева или природних сокова; избјегавати алкохол и напитке с кофеином;
- Конзумирати лагану храну - свјеже воће, поврће, рибу и пилетину без кожице; избјегавати масну и зачињену храну;
- Носити лагану, свијетлу и прозрачну одјећу, користити капе, шешире, наочаре и креме са заштитним фактором;
- Расхлађивати и провјетравати просторије рано ујутру и увече, боравити у климатизованим просторима када је то могуће;
- Редовно се туширати млаком водом;
- Посебну пажњу обратити на дјецу, старије особе, труднице и хроничне болеснике;
- Радницима на отвореном препоручује се чешће прављење пауза и обавезна хидратација.
Из Дома здравља Бањалука поручују да остају на располагању грађанима и медијима, те апелују на све да поштују препоручене мјере како би се избјегли здравствени ризици током топлотног таласа.